W Grodzisku powstanie nowy park kieszonkowy

Grodzisk Maz. / Uncategorized

W Grodzisku Mazowieckim powstanie nowy skwer – park kieszonkowy. Projekt jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, obszar programowy: Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.

3 października burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński podpisał umowę z wykonawcą – firmą NOVA Jerzy Łebski z Łowicza – który zagospodaruje skwer u zbiegu ul. E. Orzeszkowej i 3 Maja. Zadanie będzie realizowane w ramach projektu „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim”.

Skwer będzie miał formę parku kieszonkowego. Cały projekt będzie łączył się z odrębnym projektem przebudowy ul. Orzeszkowej i układem nawierzchni na tym terenie.

Jeśli chodzi o nasadzenia, to zaplanowano tu mieszankę bylin i traw, naprzemiennie kwitnących i miododajnych. Od strony chodników pojawią się róże okrywowe. Dodatkowo posadzona zostanie kosodrzewina, a także derenie. Całość dopełnią hortensje bukietowe. Na skwerze pojawią się też elementy małej architektury: ławki i stojaki na rowery. Prawdopodobnie będą tu zamontowane także domki dla owadów (pierwsze w przestrzeni Grodziska Mazowieckiego).

Powierzchnia całego skweru będzie miała 271 mkw. Wykonawca na realizację zadania ma czas do końca marca 2024 roku. Całkowity koszt projektu to ponad 270 tys. zł. 168 tys. zł pochodzi z dofinansowania.

Projekt pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” (Umowa nr MFEOG.07.03.0-07-0025/21-00).

Zadanie realizowane w ramach projektu pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” korzystającego z dofinansowania o wartości 4,5 mln otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem programu jest łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.