Poznaj kronikarza Pruszkowa

Pruszków

Muzeum Dulag 121 zaprasza na wyjątkowe spotkanie połączone z promocją dwutomowej antologii „Jan Szczepkowski – kronikarz Pruszkowa. Wspomnienia, artykuły, felietony”, które odbędzie się 9 marca o godz. 15.00 w siedzibie muzeum.

Jan Szczepkowski – literat, dziennikarz, podróżnik i działacz społeczny – w jednym z tekstów nazwał sam siebie „kronikarzem pruszkowskim”. W Pruszkowie mieszkał w latach 1906–1963 i w tym czasie był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń w jego XX‑wiecznej historii. Dzieje miasta i jego aktualne sprawy opisywał w publikowanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej reportażach, artykułach wspomnieniowych oraz tekstach publicystycznych. Zabierał głos w najważniejszych kwestiach dotyczących rozwoju Pruszkowa – szkolnictwa, zdrowia publicznego, terenów zielonych, miejskiej przyrody, historii czy polityki. W czasie spotkania porozmawiamy o jego ciekawej biografii, zaangażowaniu w życie miasta, a także o sprawach międzywojennego Pruszkowa, o których pisał w lokalnych tytułach prasowych.

Już 9 marca będzie można nieco bliżej poznać Jana Szczepkowskiego. Wszystko dzięki dwutomowej antologii „Jan Szczepkowski – kronikarz Pruszkowa. Wspomnienia, artykuły, felietony”, do której teksty wybierał Maciej Boenish. – Naszymi gośćmi będą historycy i znawcy dziejów Pruszkowa dr Szymon Kucharski, autor artykułów historycznych poświęconych postaci Jana Szczepkowskiego oraz dr Mirosław Wawrzyński, konsultant historyczny publikacji. Spotkanie poprowadzi autor wyboru tekstów do antologii Maciej Boenisch – zaznaczają przedstawiciele muzeum.

dr Mirosław Wawrzyński – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca akademicki, varsavianista i pruskovianista. Autor książek:, „Bronisław Chajęcki nieznany bohater Warszawy i Pruszkowa” (2009), „Powietrzny pogrom ZSRR. 22 czerwca 1941” (2014), „Życie publiczne i społeczne Pruszkowa do roku 1921. Dynamika rozwoju peryferyjnego” (2017)

dr Szymon Kucharski – pedagog, przewodnik, znawca historii Pruszkowa, autor i współautor kilkudziesięciu publikacji książkowych, prasowych i internetowych, dotyczących chemii organicznej, historii regionalnej, historii architektury i historii wojskowości. Wieloletni członek Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego oraz prezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji

Maciej Boenisch – kustosz w Muzeum Dulag 121, redaktor działu „Pruskoviana”, autor wyboru tekstów do antologii „Jan Szczepkowski Kronikarz z Pruszkowa. Wspomnienia, artykuły, felietony”

Start: 9 marca, godz. 15.00
Miejsce: Muzeum Dulag 121
Wstęp wolny

 

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.