„Historia jednej fotografii” w Muzeum Dulag 121

Pruszków

Maria Kwaśniewska – brązowa medalistka olimpijska w rzucie oszczepem z 1936 roku. Jej sylwetkę przybliży Wam film „Historia jednej fotografii”. Czemu akurat jej?

Wielu ludzi pomagało więźniom obozu przejściowego Durchgangslager 121. jedną z nich była właśnie Maria Kwaśniewska. Przez cały okres Powstania Warszawskiego z narażeniem życia pomagała polskim żołnierzom i wypędzonej ze swoich domów i mieszkań ludności cywilnej. Dla skazanych na wielomiesięczną tułaczkę mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości zazwyczaj pierwszym jej etapem był założony przez Niemców 6 sierpnia obóz Durchgangslager 121 na terenie dawnych Warsztatów Kolejowych na pruszkowskim Żbikowie.

Z filmu dowiadujemy się, że Marii Kwaśniewskiej za sprawą swoich osiągnięć sportowych i posiadanej okolicznościowej fotografii wykonanej w czasie olimpiady w Berlinie na której, utrwalono moment przyjmowania przez nią gratulacji od Adolfa Hitlera, udało się uratować około stu więźniów obozu przejściowego Dulag 121 przed wywiezieniem na roboty przymusowe w głąb III Rzeszy, do obozów koncentracyjnych lub na terytorium Generalnego Gubernatorstwa. Bohaterka filmu została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2005, dwukrotnie otrzymała Order Olimpijski Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a ponadto medal Kalos Kagathos, przyznawany wybitnym sportowcom za działalność pozasportową.

Reżyser filmu – Wojciech Królikowski – to absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ukończył również filmoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, współpracuje z TVP ( 1 i 2 program TVP, TVP Historia, TV Katowice). Autor kilkudziesięciu reportaży, filmów dokumentalnych, programów publicystycznych, reportaży radiowych. W 2021 r. za film „Historia jednej fotografii” Wojciech Królikowski otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego w Konkursie Dziennikarskim SDP.

Projekcja filmu odbędzie się 25 września o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Dulag 121. Wstęp wolny.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.