Dulag zaprasza na ciekawe spotkania

Uncategorized

„Moje wczoraj” oraz „Wolność i niezawisłość” to tematy dwóch spotkań, które odbędą się w najbliższych dniach w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Już 24 lutego Muzeum Dulag 121 odwiedzi Jan Eljaszewicz – pruszkowianin i były więzień obozu i autorem książki „Moje wczoraj”. – Jan Eljaszewicz przeżył Powstanie Warszawskie na Górnym Czerniakowie. Jego ojciec brał udział w walkach powstańczych, natomiast on jako dziecko, razem z mamą, ukrywał się w czerniakowskich piwnicach. Po upadku powstania zostali przepędzeni na Dworzec Zachodni, skąd przewieziono ich do obozu w Pruszkowie. Po 5 dniach pobytu w Dulagu 121 zostali przetransportowani do szpitala w Grodzisku Mazowieckim, a na początku 1945 r. wraz z nim ewakuowani. W okolicach Tomaszowa Mazowieckiego udało im się uciec i dostać do rodziny w Milanówku – informują organizatorzy. 

W trakcie spotkania Eljaszewicz opowie o swoich wojennych losach, pobycie w obozie oraz zaangażowani w budowę pomnika upamiętniającego więźniów pruszkowskiego obozu. Spotkanie zaplanowano na 24 lutego na godzinę 15.00.

Zaledwie cztery dni później, bo 28 lutego w Muzeum Dulag 121 odbędzie się kolejne spotkanie. Tym razem gościem będzie dr. Tomasz Łabuszewski, który w trakcie wykładu przybliży zebranym dzieje antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość”. – Organizacja prowadziła zarówno opór czynny jak i bierny. Wykorzystywała zbrojne oddziały podziemia niepodległościowego oraz całą gamę środków propagandowych zmierzających do uwolnienia Polski od sowieckiej okupacji i komunistycznych rządów. Z tego też powodu komunistyczne UB dążyło do jej rozbicia – opisują organizatorzy. 

Warto tu podkreślić, że termin spotkania nie został wyznaczony przypadkowo. Wykład zorganizowano w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadającego na 1 marca. Spotkanie w Muzeum Dulag odbędzie się 28 lutego o godz. 18.00. 

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11355

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
8924

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8412

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7281

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5746