Jest przetarg na projekt Nowoinżynierskiej

Pruszków

Stało się! Planowana od lat budowa ul. Nowoinżynierskiej zaczyna się powoli materializować. Władze Pruszkowa ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej kolejnego odcinka tej drogi.

Przypomnijmy. Plany budowy ul. Nowoinżynierskiej na terenie dzielnicy Gąsin były snute od wielu lat. Na zaproponowane przez poprzednie władze Pruszkowa rozwiązania nie chcieli się zgodzić okoliczni mieszkańcy. Po wielu rozmowach i petycjach projekt został zmieniony, tak by jak najbardziej odpowiadał oczekiwaniom osób mieszkających w najbliższej okolicy. Pojawił się jednak kłopot, bowiem przygotowywany projekt nie rozwiązywał problemów drogowych Gąsina. Chodziło o brak łącznika ul. Nowoinżynierskiej z ul. Poznańską. Bez tego jedyna zmiana na jaką mogli liczyć mieszkańcy to utwardzona droga dojazdowa do działek.

Na początku stycznia władze Pruszkowa z Pawłem Makuchem na czele, w trakcie spotkania z mieszkańcami zaprezentowały pomysły nowych rozwiązań drogowych dla Gąsina. Jednym z nich była budowa ul. Nowoinżynierskiej ale już z łącznikiem z ul. Poznańską. Kilka dni temu pruszkowski magistrat ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Co więcej urzędnicy poszli o krok dalej. – W celu udrożnienia naszych ulic projektowana ulica Nowoinżynierska musi mieć połączenie z ulicą Poznańską. Dlatego w dniu 22 lipca ogłosiliśmy przetarg na projektowanie brakującego fragmentu, tj. mostu przez rzekę Utratę i rozbudowę skrzyżowania ulicy Mostowej z DW 718 (ul. Poznańska), aż do ul. 3-go Maja. Szkoda, że wcześniejsze projektowanie zatrzymało się na ulicy Elektrycznej, tym samym kierując cały ruch na żbikowskie Rondo. Zmieniamy rozwiązania komunikacyjne i patrzymy w dłuższej perspektywie daleko do przodu – napisał na swoim facebookowym profilu Konrad Sipiera, wiceprezydent Pruszkowa.

Oferty złożone przez zainteresowane firmy poznamy już 5 sierpnia. Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg w pierwszym podejściu to wykonawca będzie miał 18 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 8

8 odpowiedzi na “Jest przetarg na projekt Nowoinżynierskiej”

  1. Anonim pisze:

    nic nie robi Makluch

  2. Wilku Starszy pisze:

    Plan wszystkich zamówień miasta Pruszkowa na 2019 rok: http://pruszkow.bip.gmina.pl/upload/Plan%20Postepowan%20o%20udzielenie%20zamowien%20w%202019%20r..pdf

    Każdy może sobie sprawdzić czy będą robić coś w jego okolicy.

  3. Wilku Starszy pisze:

    Halo, moderatorze, co ja takiego złego napisałem, że nie przepuszczacie komentarza?
    Ponawiam, dokładny wykaz robót skopiowany z SIWZ przetargu:

    Wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego przygotowanego do uzyskania Decyzji ZRID, umożliwiającego przystąpienie do budowy układu drogowego obejmującego:
    budowę drogi gminnej 2KDZ na odc. od 3-go Maja do ul. Mostowej,
    budowę drogi gminnej 1KDZ,
    budowę mostu drogowego przez rzekę Utratę,
    rozbudową skrzyżowania ul. Mostowej z DW 718 ul. Poznańską,
    budowę skrzyżowania drogi 1KDZ, ul. Elektrycznej i nowoprojektowanej ul. Nowoinżynierskiej
    W zakresie:
    budowy jezdni, chodników, ciągów pieszorowerowych,
    budowy kanalizacji deszczowej,
    budowy / przebudowy oświetlenia ulicznego,
    przebudowy sygnalizacji świetlnej,
    przebudowy / usunięcia kolizji z sieciami uzbrojenia terenu
    uzyskanie decyzji pozwolenia wodnoprawnego

  4. pat pisze:

    A to ma być rozumiem projekt budowlany a nie kolejna „antykoncepcja” – koncepcję takiego kawałeczka drogi to się robi przy odpowiedniej wiedzy i oprogramowaniu w 2 miesiące i jest full wypas.

    • Anonim pisze:

      Otóż to. Przede wszystkim przy dobrych chęciach. I tak wezmą się za to tuż przed kontraktowym terminem.

    • Wilku Starszy pisze:

      W 2 miesiące to może się odbywa samo rysowanie, gdy już wszystko wiesz. A tak to po pierwsze musisz zdobyć wszystkie mapy, dowiedzieć się jakie masz kolizje z infrastrukturą (np. elektryczną), przeprowadzić uzgodnienia ze wszystkimi urzędami i podmiotami. Musisz dokonać pomiarów ruchu, bo nie zaprojektujesz dobrze funkcjonującego skrzyżowania bez takiej wiedzy. Takie pomiary są rozciągnięte w czasie, bo jeśli zmierzysz ruch tylko w wakacje, to będziesz miał załaszowane wyniki.
      Jeśli odkryjesz jakieś kolizje z istniejącą infrastrukturą, jesteś zobowiązany do przedstawienia projektu zrobienia przekładki takiej infrastruktury.

      A na koniec, tu cytat: „Projektant jest zobowiązany do uzyskania prawomocnych wszystkich wymaganych prawem decyzji, pozwoleń, uzgodnień, wypisów i opinii w tym również decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (Decyzja ZRID). Projektant jest zobowiązany do wypełnienia i złożenia wniosku (zgodnie z obowiązującym prawem) w imieniu Zamawiającego o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji (Decyzja ZRID) wraz z w pełni przygotowaną dokumentacją oraz do każdorazowego niezwłocznego uzupełnienia wniosku na wezwanie Starosty Powiatu Pruszkowskiego.”
      To nie jest robota na 2 miesiące, zwłaszcza, że mówimy nie o ogryzku drogi, czy uliczce osiedlowej, a drodze od Promyka do 3-go maja, największa jednorazowa inwestycja drogowa gminy od kilku lat.

      Wszystko co piszę jest na podstawie takiego dokumentu: „WYTYCZNE DO PROJEKTOWANIA BUDOWY NAWIERZCHNI DRÓG NA TERENIE MIASTA PRUSZKOWA.”, który jest jednym z załączników do ogłoszonego przetargu i można go znaleźć na stronie BIP Pruszków.

  5. Anonim pisze:

    Te 18 miesięcy na projekt to nie za długo? Spokojnie 6 miesięcy by wystarczyło. To jest przecież krótki odcinek, a czas na realizację projektu jak przy budowie 30 kilometrów autostrady.

    • pat pisze:

      Uzyskanie decyzji środowiskowej, uzgodnienia branżowe, opracowanie dokumentacji geologicznej, uzgodnienia światła mostu z Wodami Polskimi – wszystko trwa a jest konieczne w projekcie budowlanym żeby dostać pozwolenie na budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły