Dulag 121 – 80. lat później

Pruszków

Muzeum Dulag 121 zaprasza na wyjątkową wystawę fotografii Jerzego Mąkowskiego – wysiedlonego z powstańczej Warszawy byłego więźnia obozu Dulag 121.

Jerzy Mąkowski miał cztery i pół roku, kiedy wraz z rodziną został wypędzony z warszawskiej Woli do obozu przejściowego w Pruszkowie. Państwo Mąkowscy – ojciec Stanisław, matka Stanisława i siostra Teresa – mieszkali przy ul. Twardej 43. Do obozu trafili 8 września 1944 r., gdzie cudem uniknęli rozdzielenia podczas segregacji więźniów i transportu do III Rzeszy w charakterze przymusowych robotników. Wszyscy razem wysłani zostali transportem w głąb Generalnego Gubernatorstwa, do wsi Nieznanowice, blisko Włoszczowy. Z wyjścia z Warszawy i pobytu w obozie pan Jerzy pamięta pojedyncze kadry i sceny. W 2023 roku odwiedził Muzeum, aby przejrzeć archiwalne fotografie z nadzieją, że te odświeżą pamięć tamtych wydarzeń. Wówczas zrodził się pomysł zorganizowania wystawy fotografii, które powstały podczas wizyt na terenie dawnego obozu przejściowego w Pruszkowie.

Jerzy Mąkowski (ur. 1940) – artysta fotograf. Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Przedstawiciel Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Po raz pierwszy zaprezentował swoją fotograficzną twórczość w 1957 roku, biorąc udział w zbiorowej wystawie fotografii młodzieży. W latach 1961–1964 był członkiem grupy fotograficznej „Stodoła 60” – w ramach działalności grupy wziął udział w ponad 50 wystawach fotograficznych. W 1965 roku ukończył studia na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskie.

– Z okazji 80. Rocznicy Wysiedlenia Powstańczej Warszawy serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii autorstwa Jerzego Mąkowskiego pt.: „Dulag 121 – 80. lat później”. Wernisaż wystawy i spotkanie z autorem odbędzie się 11 maja o godz. 17.00 w Muzeum Dulag 121. Wystawa będzie gościć w Muzeum do 6 października 2024 r. – informuje Muzeum Dulag 121.

Start: 11 maja, godz. 17.00
Miejsce: Muzeum Dulag 121, Pruszków

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.