Co z odwiertem i skwerem w Piastowie?

Piastów

W pierwszej połowie roku rozpoczęto prace nad odwiertem geotermalnym w Piastowie. W międzyczasie podjęto także starania o zagospodarowanie skweru przy rondzie u zbiegu ul. Warszawskiej i Al. Wojska Polskiego. Na jakim etapie są te sprawy?

Na początku roku informowaliśmy Was na bieżąco o przebiegu prac nad odwiertem geotermalnym w Piastowie. W marcu rozpoczęły się prace przygotowawcze, a następnie przystąpiono do odwiertu w poszukiwaniu źródeł geotermalnych. Miały one znaleźć się na głębokości ok. 2 km. Woda termalna obecna w źródłach „pod Piastowem” miała mieć ok 43-47 stopni Celsjusza. Źródła te są szansą dla Piastowa, aby pozyskać zieloną energię cieplną dla mieszkańców miasta. Odwierty miały zakończyć się po trzech miesiącach. Na jakim etapie są prace?

O informację poprosiliśmy burmistrza Grzegorza Szuplewskiego – Prace nad odwiertem przeciągnęły się ze względu na problemy techniczne napotkane przez wykonawcę. Aktualnie wiertło znajduje się na głębokości 1893 m, zatem dzieli je tylko nieco ponad 40 m od docelowej głębokości. Prace wyraźnie zwolniły w ostatnim czasie, ponieważ dół otworu należy odpowiednio zabezpieczyć, by nie zanieczyścić źródła – tłumaczy Szuplewski.

– Prawdopodobnie okaże się, że woda, która znajduje się na tej głębokości, ma temperaturę o 1 stopień wyższą, niż przypuszczaliśmy, czyli ok. 45-46 stopni. Jeśli okaże się, że faktycznie źródła mają taką temperaturę, będziemy mogli przystąpić do II etapu projektu – wykorzystania źródeł do ogrzewania miasta. W późniejszym czasie planujemy budowę własnej ciepłowni geotermalnej, co uniezależni nas od zewnętrznych dostawców – dodaje burmistrz.

Włodarz zapewnił także, że prace przy odwiercie mają się ku końcowi. Do tego burmistrz poinformował, że w planach jest stworzenie modelu geologicznego warstw ziemi, która znajduje się „pod” Piastowem – Niecodziennie wierci się otwór na głębokość dwóch kilometrów, zatem warto stworzyć taki model z ziemi wydobytej w trakcie prac przy odwiercie. Umieszczenie modelu w przestrzeni miejskiej będzie miało duży walor edukacyjny – podkreśla Szuplewski.
Być może model stanie na przyszłym skwerze im. św. Jana Pawła II? To kolejna inwestycja, która jest zaplanowana w Piastowie. Skwer ma pow

stać u zbiegu ul. Warszawskiej i Al. Wojska Polskiego. Wstępna koncepcja skweru oraz miejsce już jest. Teraz magistrat czeka na opublikowanie konkursu. – Prawdopodobnie będzie to w okolicach 15 października, by uhonorować datę, kiedy to Polak został papieżem. Skwer miałby być oddany do użytku do 2 czerewca, czyli do dnia, kiedy Karol Wojtyła odbył pierwszą pielgrzymkę do Polski.
O przebiegu wszystkich prac będziemy Was informować na bieżąco.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 6

6 odpowiedzi na “Co z odwiertem i skwerem w Piastowie?”

 1. Gość pisze:

  Nie chodzicie na wybory to macie!
  .Nie chodzicie na zebrania osiedlowe to macie! Dookoła brud smród i ubóstwo.Gospodarze miasta jak widać to flejtuchy i niebaluchy.Pani w urzędzie i administracji mówi że mało zarabia …to po co tam gnije ,przyspawała się do stołka? A chętnych na jej miejsce jest dużo i to bardziej operatywnych , ambitnych i którym się chce.Kiedy wreszcie się skrzykniemy i przegonimy tych nierobów ….. .Zapuszczają nam miasto i bloki … brud …brud….brud .Park koło urzędu pocztowego wstyd….bardzo zaniedbany .

 2. Grzegorz pisze:

  Ktoś kłamie, w maju na WPR24 napisaliście: „Prace przy odwiercie geotermalnym nie ustają. Osiągnięto już głębokość 850 m.” Prace z małą przerwą trwają 24h na dobę i hałas się nie zmniejszył. To kto wprowadza czytelników w błąd? Burmistrz powiedział prawdopodobnie ma temperaturę, nie wiem jak to jest w pisowskim państwie, ale do pomiaru temperatury używa się termometrów i nie ma podziałki „prawdopodobnie”,. Jak kłamać to na całego, tzn. że „prawdopodobnie” temperatura jest niższa.

 3. hmm,.. pisze:

  Burmistrz dokładnie wpisuje się w poczynania obecnego nie rządu, bierze przykład i czuje się bezkarny,.. odwiert miał się zakończyć dwa miesiące temu, a do tej pory nie założono ekranów pochłaniających hałas. Przecież burmistrz o tym wiedział i nie wyegzekwował. Prywatna firma zakłóca ciszę nocną, co na to policja? Burmistrz chce zielonego miasta? Przy jednej z głównych ulic Piastowa Al. Wojska Polskiego przy skrzyżowaniu z Dąbrowskiego znajduje się pas ziemi który należy do miasta. Adres Al. Wojska Polskiego 15. Od kilku lat teren nie jest sprzątany, łąka z chwastami i biedne kasztanowce zaatakowane przez Szrotówka kasztanowcowiaczka. No cóż, ważniejsze posadki dla rodzinki i radnych z piss

 4. Gosc pisze:

  Drodzy Panstwo. Z mieszanymi uczuciami czytam o kolejnych pomyslach ,naszych Wodarzy. Czy sa przemyslane? Ja odpowiem za siebie. Wedlug mnie Nie.
  Lokomotywa ,ktora jest,a jej nie ma. Pomysl zielonych przystankow. Zupelnie niepotrzebna instalacja. Teraz nie ma kto ogarnac zieleni ostatnio nasadzonej. Po miescie frufaja odpady,opakowania ,plastiki. Bezpanskie ,brudne fragmenty ulic.Nierozwiazany problem dojazdu do Ursusa i Wloch. 716 jedzie niestety taka trasa ,ktora dogadza wylacznie mieszkancom Ursusa. Ursus ma tak szeroka oferte linii autobusow,a Piastow jak uboga krewna 1 autobus z przesiadka np .do Szkoly,pracy ,czy np .do Faktory,Przychodni Hipokrates.Panowie Radni co mi z zielonego przystanku. Ja chce szybko i sprawnie dojechac ,tam gdzie potrzebuje.Tylko wspomne ,ze w godzinach rannych bywaja jakies dziwne praktyki. Podjezdza autobus np.716,a za chwile zmienia sie w 717. Nie wiesz ,to biket kasujesz. A za chwile wysiadasz ,bo to nie ten autobus ,o ktory Ci chodzi.
  Wladze miasta nie maja rozeznania czego w miescie brakuje …

 5. Neon pisze:

  Skwer in obrońcy pedofilów w sutannach. Nasz burmistrz teolog odkleił się od rzeczywistości . nadal zakochany w ideologii kościelnej wbrew faktom i rozumowi

 6. Dzik pisze:

  W ani jedno słowo nie wierzę temu człowiekowi. Jakim cudem ktoś mu na to pozwala?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły