Zielone projekty energetyczne dla Piastowa

Piastów

Saule Technologies, spółka produkująca elastyczne ogniwa fotowoltaiczne na bazie technologii perowskitowej oraz Columbus Energy podpisały list intencyjny z Miastem Piastowem na projekty objęte umowami PPA (Power Purchase Agreements) o znaczącej wartości.

Środki na inwestycje zostaną w całości przekazane przez Columbus Energy. Ponadto Saule Technologies pracuje razem z przedstawicielami miasta nad koncepcją New City. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa, w ramach której Piastów zamierza przekształcić centrum miasta w ekologiczny obszar, czerpiący energię z paneli fotowoltaicznych na bazie perowskitów.
New City. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa.

Do uroczystego podpisania listu intencyjnego pomiędzy Saule Technologies, Columbus Energy oraz władzami miasta doszło w trakcie wydarzenia Perovskite Day, zorganizowanego w Piastowie. Efektem będzie dalsza współpraca przy projekcie New City. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa, zakładającym transformację energetyczną miejscowości. W jej ramach w mieście pojawią się instalacje fotowoltaiczne, a także będą prowadzone działania z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami w celu popularyzacji tego typu rozwiązań. Całkowita wartość inwestycji w ekologiczną infrastrukturę energetyczną zostanie pokryta przez Columbus Energy. Miasto będzie dzierżawiło instalacje od spółki oraz odbierało prąd, który uda się pozyskać z paneli. Podczas wydarzenia odbyła się też oficjalna premiera teasera New City w którym można odnaleźć zastosowania produktów Saule Technologies w przestrzeni miejskiej. Całość można obejrzeć pod tym adresem: https://www.piastow.pl/newcity-wielofunkcyjne-cent…

Idea New City. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa zrodziła się kilkanaście miesięcy temu, gdy Miasto Piastów przystąpiło do konkursu „Rozwój Lokalny” finansowanego z Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Koncepcja obejmuje zmiany w ścisłym centrum, zajmujące obszar około 20% powierzchni miasta. W jej ramach budynki administracji publicznej mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne na bazie perowskitów – krystalicznych minerałów, które w wielu aspektach wypierają już krzem. Po ulicach mają zacząć poruszać się elektryczne autobusy, w przestrzeni publicznej pojawią się także przystanki komunikacji miejskiej z tablicami ogłoszeń zasilanymi energią słoneczną oraz solarne carporty i stacje ładowania rowerów czy hulajnóg elektrycznych (urządzeń zaprojektowanych przez Saule Technologies). Projekt przeszedł już do drugiego etapu programu „Rozwój Lokalny”, w ramach którego o dofinansowanie starało się 213 miast. W drugim etapie biorą udział 54, a dofinansowanie otrzyma łącznie 15 miast. Decyzja zostanie ogłoszona w drugiej połowie 2020 roku.

– Zamierzamy być miastem przyjaznym środowisku, dzięki nowoczesnym panelom fotowoltaicznym zainstalowanym na obiektach należących do miasta, a także elektrycznym autobusom, solarnym stacjom ładowania rowerów czy samochodów. Chcieliśmy znaleźć partnera, który pomoże nam w tym, żeby technologia była znakiem jakości New City. Z Saule nawiązaliśmy współpracę wiosną tego roku, gdy dostrzegłem informację na temat carportu oferowanego przez spółkę. Postanowiliśmy sprowadzić taki carport do Piastowa i skontaktowaliśmy się z Saule. Gdy, na prośbę przedstawicieli firmy, zademonstrowaliśmy projekt, którego carport miałby być częścią, Saule Technologies zaoferowało swoją pomoc przy rozwijaniu koncepcji New City – powiedział Grzegorz Szuplewski, Burmistrz Piastowa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 10

10 odpowiedzi na “Zielone projekty energetyczne dla Piastowa”

 1. Sierżant Daniels pisze:

  Szuplewski dekownik a trawę na zielono maluje

 2. Sonet pisze:

  Piastów to brudne j zapyziałe miasteczko z którego pochodzi większość zabójców polskich policjantów. Strzelaniny urządzają tu Ukraińcy i Polacy. Masa kradzieży. Parki w których potrafi brakować ławek i kosza na śmieci. Aspirujące do sypialni dla meneli.

 3. Piastowianka pisze:

  A może by tak ekologiczną stację rowerów Veturilo zainstalować, żeby część mieszkańców mogła dojeżdżać do dworca, zamiast zasmradzać centrum starymi autami ?

 4. turirek pisze:

  Że co ? Nowe technologie w zapyziałym miasteczku ? Dziury na dziurach jak na Ukrainie. Ulicami J.Hallera i Kopernika nie da się normalnie przejechać. Brudasów i meneli przy Dworcu PKP i na Lwowskiej też nie brakuje. Strach przejść wieczorem koło nich. Do przychodni nie idzie się dostać. Krzaków i zarośli jak w buszu. Masakra i jak tu normalnie żyć ?

 5. Konstanty pisze:

  Piastów jest tak ekologiczny, że chodniki sprzątane są raz na dwa lata a ulica przy której jest przychodnia i szkoła podstawowa nie posiadają ani jednego kosza na śmieci w związku z czym dzieci wyrzucają kanapki, puste butelki etc na chodniki. Jeszcze gniją liście z zeszłej jesieni. Jestvto jedno z bardziej zasyfionych miast jakie widziałem w Polsce.

 6. yyy pisze:

  Niech zrobią drogi! Dziura na dziurze – Ogińskiego bohaterów warszawy…..

 7. buu pisze:

  Columbus – jedna z nadrozszych firm zajmujacych sie fotowoltaika.

 8. Januszek R........ 🍺 pisze:

  Więcej wiat do ładowania pojazdów elektrycznych czytaj zadaszonych ławeczek dla piastowskich meneli. Piastow menelem stoi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły