Trzecie urodziny Pruszkowskiego Roweru Miejskiego

Pruszków

5,5 tysięcy zarejestrowanych użytkowników i 70,8 tysięcy wypożyczeń – trzy lata temu publiczne wypożyczalnie roweru miejskiego pojawiły się w Pruszkowie.

Pruszkowski Rower Miejski został uruchomiony przez firmę Nextbike Polska 4 września 2017 roku. Początkowo użytkownicy mieli do dyspozycji 5 stacji i 40 rowerów, obecnie na rowerowej mapie Pruszkowa znajduje się aż 15 wypożyczalni, w których dostępne są 122 jednoślady.

Od momentu inauguracji inwestycji w systemie zarejestrowało się 5 500 osób, a rowery wypożyczano 70 800 razy. Bieżący sezon, mimo iż rozpoczęty w związku z sytuacją związaną z COVID dopiero 6 maja, przyniósł do końca wakacji 22 900 wynajmów i prawie 1 tys. nowych rejestracji.

– Właśnie trwa czwarty sezon Pruszkowskiego Roweru Miejskiego. Epidemia Covid-19 sprawiła, że jest to wyjątkowy czas również dla użytkowników rowerów miejskich. Cieszy mnie jednak fakt, że pomimo wielu niewiadomych i trudnych decyzji przed którymi stanęliśmy na początku tego sezonu, udało się sezon rozpocząć i mieszkańcy Pruszkowa mogą również w tym roku korzystać z rowerów. System Pruszkowskiego Roweru Miejskiego cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta, dlatego myślimy o jego rozwoju i mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli na terenie Pruszkowa jeszcze więcej stacji i rowerów – mówi Paweł Makuch, prezydent Pruszkowa.

Najbardziej aktywny użytkownik systemu ma na swoim koncie 346 przejazdów. Średni czas jednego wypożyczenia na przestrzeni funkcjonowania systemu rowerowego w Pruszkowie to 30 minut. Rower wykorzystywany jest najczęściej w godzinach 16.00-18.00, czyli w godzinach szczytu związanych z powrotami z pracy kiedy mamy ok, 19% wszystkich wypożyczeń. W godzinach porannych 6.00-9.00 notujemy natomiast ponad 10% dziennej ilości przejazdów.

– Pruszków to dobry przykład sukcesu wdrożenia systemu rowerowego w mieście średniej wielkości. Od wdrożenia programu pilotażowego trzykrotnie powiększyła się liczba stacji i rowerów. Nie trzeba było wiele czasu, by publiczne jednoślady na dobre wpisały się w krajobraz miasta – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu Nextbike Polska. – Pruszków to również pierwsze miasto, w którym od samego początku prywatny sponsor, MLP Group, angażował się w rozwój publicznego systemu rowerów i zakupił dwie stacje (MLP Pruszków I oraz MLP Pruszków II) przy swoich obiektach. Mogą z nich korzystać zarówno pracownicy firmy w codziennych dojazdach do pracy i z pracy, jak i mieszkańcy miasta – dodaje.

Pruszkowski system rowerowy to jeden z 10 systemów działających w województwie mazowieckim. Jest w pełni kompatybilny z warszawskim Veturilo. Oznacza to, że wypożyczone w Pruszkowie rowery można oddać na stacji w Warszawie i odwrotnie – wybrać się na przejażdżkę z Warszawy do Pruszkowa i na miejscu oddać rower. Użytkownicy PRM mogą bez potrzeby dodatkowej rejestracji korzystać z rowerów Veturilo w Warszawie i w każdym innym mieście w Polsce i na świecie, gdzie funkcjonują systemy samoobsługowych wypożyczalni rowerów publicznych, zarządzanych przez Nextbike.

Najpopularniejsze stacje PRM pod względem wynajmów i zwrotów w bieżącym sezonie to:
– Plantowa:16%
– PKP: 14%
– Park Sokoła: 12%

Najpopularniejsze trasy pokonywane przez użytkowników:
– PKP do Plantowa: 5,6%
– Plantowa do PKP: 5,5%
– Robotnicza do Parking Waryńskiego:4,1%

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Trzecie urodziny Pruszkowskiego Roweru Miejskiego”

  1. Poznaniak pisze:

    Ja juz nie jeżdżę. Skutecznie odstraszył mnie poziom utrzymania stanu technicznego rowrów oraz obsługa klienta w sytuacjach kontaktu z Biurem obsługi. Jak na XXI poziom jest koszmarny…

    • Anonim pisze:

      Poziom serwisu jest w porządku. Niestety stan rzeczy publicznych – bo taki rower można wypożyczać za darmo w mieście gdzie tak dużo głosów zbiera PiS jest naturalnie oplakany. W końcu istotna część ludzi to ci którzy myślą że jak coś jest wspólne to jest za darmo a jak się stosuje to się zabierze komuś pracującemu i będzie.

  2. Lili pisze:

    Dlaczego Tworki nie mają ani jednej stacji rowerowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11574

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4302

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3237

Najczęściej komentowane