Spór o pasy zalecane dla rowerów

Podkowa Leśna

W sierpniu informowaliśmy o tym, że w Podkowie Leśnej powstają pasy zalecane dla rowerzystów. Tymczasem starostwo powiatu grodziskiego uznało, że oznakowanie jest „niezgodne z obowiązującymi projektami stałej organizacji ruchu”.

Spór między miastem a powiatem dotyczy niedawno namalowanych tzw. pasów zalecanych dla rowerów. Co to jest? To poziome znaki przypominające rower namalowane białą farbą na asfalcie (patrz zdjęcie). Mogą jeździć po nich zarówno rowerzyści jak i kierowcy samochodów. Jest to element układu drogowego, który ma zwracać uwagę na obecność rowerów na drodze. Kierowcy aut mają świadomość, że drogą mogą poruszać się również rowerzyści (pisaliśmy o tym tutaj). Pomysł ten niestety nie zyskał aprobaty starostwa powiatu grodziskiego…

W czym problem? Starostwo uważa, że na jezdni namalowano znaki poziome P-23, które „są niezgodne z obowiązującymi projektami stałej organizacji ruchu”. Pismo powiatu skierowane do burmistrza Podkowy Leśnej opublikował fanpage „TusinskiWatch”. – Znak P-23 „rower” oznacza drogę dla rowerów, pas ruchu dla rowerów lub śluzę dla rowerów albo część jezdni drogi jednokierunkowej, na której ruch rowerów odbywa się w dwóch kierunkach. Definicja ta określa zamknięty katalog zastosowania P-23, które umieszcza się wyłącznie na wydzielonych ciągach rowerowych lub pasach ruchu dla rowerów odseparowanych od ruchu innych pojazdów – czytamy w piśmie.

Ponadto starostwo wezwało miasto do niezwłocznego usunięcia znaków z ul. Bukowej, Wrzosowej i Słowiczej.

Jednak burmistrz Podkowy Leśnej ma odmienne zdanie na ten temat i nie zamierza usuwać oznakowania. – Rowerki na drogach nie są znakami z kodeksu drogowego P-23 ani P-27, nie wyznaczają pasów według definicji zawartych w naszym prawie, zatem ich namalowanie uzależnione jest jedynie od zgody zarządcy drogi gminnej. W tym przypadku burmistrza miasta Podkowy Leśnej. Mają funkcję edukacyjną, informacyjną, mają zwrócić uwagę kierowców na rowerzystów, rowerzystów aby korzystali z przysługującego im prawa poruszania się na jezdniach, a nie na wąskich podkowiańskich chodnikach. Rowerki zostaną, ba… nawet ich przybędzie! – mówi nam Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Wykonanie klasycznych pasów rowerowych na ulicach Podkowy leśnej jest niemożliwe z uwagi na wąskie pasy drogowe. – Nie ma możliwości także budowy i wyznaczania pasów rowerowych według przepisów oraz norm zawartych w polskim prawodawstwie. Co do opinii komunikacyjnych starostwa to cierpliwość zarówno moja jak i większości mieszkańców skończyla sie, będziemy walczyć. Od jakiegoś czasu mamy "znaki" ze zwierzątkami. Pomysły, inspiracje i innowacje będą pojawiać się na naszych drogach – zapowiada Tusiński.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.