Pensjonat „Przedwiośnie” wpisany do rejestru zabytków

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków budynek dawnego pensjonatu „Przedwiośnie” wraz z terenem posesji, na którym się znajduje.

Dawny pensjonat znajduje się przy ul. Parkowej 21 w Podkowie Leśnej. Postępowanie o wpis do rejestru zabytków zostało wszczęte z urzędu.

Sam budynek został wzniesiony w 1928 roku według projektu architekta Rzepeckiego. Jest jednym ze stu domów wybudowanych w Podkowie do 1930 roku. W zamyśle był przeznaczony do funkcjonowania jako pensjonat letni.

Do 1968 roku należał on do Michała Walkowskiego. Następnie został odziedziczony przez Mieczysława Radowickiego i Stanisława Felta. W 1968 roku połowę domu zakupiła Joanna Bryzek, a w 1974 roku drugą połowę nabył Leon Tokarski. Obecnie budynek znajduje się w rękach prywatnych.

– Budynek wzniesiony jest w charakterystycznym dla drewnianych obiektów letniskowych, eklektycznym, malowniczym stylu z elementami architektury dworkowej, a także zakopiańskiej. Willa założona została na nieregularnym planie, zbliżonym do czworoboku, uatrakcyjnionym aneksami, podcięciami i werandą. Bryła jest zróżnicowana – informuje MWKZ.

„Przedwiośnie” to cenny relikt budownictwa letniskowego Podkowy Leśnej. Posiada on cechy budownictwa podhalańskiego i elementy secesji. To także relikt zagospodarowania miasta-ogrodu w pierwszej fazie jego tworzenia i świadectwo letniskowego charakteru miejscowości. Jest także nośnikiem rozwiąząń kompozycyjnych i stylistycznych, które były stosowane pod koniec lat 30. XX wieku w letniskowym budownictwie drewnianym.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Pensjonat „Przedwiośnie” wpisany do rejestru zabytków”

  1. bubu pisze:

    Wyrazy współczucia dla właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły