Seniorzy będą mieli wpływ

Pruszków

Pruszków niebawem dołączy do miast, w których działa Rada Seniorów. Przygotowania do powołania tego gremium są na ostatniej prostej.

Inicjatorką stworzenia w Pruszkowie takiej rady jest radna Anna Hejnowicz, która od kilku miesięcy nadzorowała działania specjalnej komisji powołanej m.in. do przygotowania statutów rad: młodzieżowej i seniorów. – Środowisko senioralne w Pruszkowie, mówię o mieszkańcach w wieku 60 plus, stanowi grupę około 12 tys. osób. To bardzo duża grupa. Nasi seniorzy od wielu lat aktywnie działają w organizacjach pozarządowych, klubach, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, reprezentują nasze miasto zarówno w zakresie kulturalnym jak i naukowym – mówi Hejnowicz. I dodaje: – Osoby starsze dzięki powstaniu Rady Seniorów będą miały bezpośredni wpływ na to, co się dzieje w naszym mieście. Dzięki temu będzie można realizować zamierzenia mające na celu poprawę jakości życia, czy rozwiązywanie problemów ważnych z punktu widzenia osób starszych.

Pruszkowskich radnych przy pracach związanych z tworzeniem Rady Seniorów wspierała fundacja Zaczyn. – Konsultacje w Pruszkowie oceniamy jako jedne z najlepiej przygotowanych w Polsce. Były wieloetapowe, bardzo szerokie i przeprowadzone z zastosowaniem specjalnych metodologii – zaznacza Przemysław Wiśniewski, przedstawiciel fundacji. – Przedmiotem konsultacji nie był żaden gotowy dokument. Od samego początku budowaliśmy jego treść, bez wstępnych założeń. Dzięki temu udało nam się stworzyć najbardziej demokratyczny i prosty dokument pozwalający na dostanie się do Rady Seniorów każdemu mieszkańcowi Pruszkowa w wieku 60 plus – podkreśla.

Jaki jest efekt wielomiesięcznych prac komisji? Rada Seniorów ma już swój statut, który został zatwierdzony nie tylko przez samych zainteresowanych. Dokument otrzymał pozytywną opinię prawną oraz akceptację miejskich radnych. Rada Seniorów będzie się składała z minimum dziewięciu członków (maksymalna liczba to 15). Kandydować do niej może każdy, kto ma skończone 60 lat i jest mieszkańcem Pruszkowa. Musi zebrać 12 podpisów. Kto może głosować w wyborach do rady? Mieszkańcy Pruszkowa, którzy najpóźniej na dzień przed wyborami ukończyli 60 lat.

Pozostaje zatem pytanie: kiedy odbędą się wybory? Musimy na nie jeszcze poczekać. Termin wyborów zgodnie z zatwierdzonym statutem wyznaczy prezydent miasta, ale…  – Czekamy na uprawomocnienie uchwały podjętej przez radę. Zgodnie z zapisami to okres dwóch tygodni od momentu publikacji w dzienniku urzędowym wojewody. Trudno jest określić konkretną datę, ale szacujemy, że będzie to przełom listopada i grudnia – mówi Andrzej Królikowski, wiceprezydent Pruszkowa. – Musimy tak przygotować kalendarz wyborów, by głosowanie odbyło się w odpowiednim terminie. Wszystko musimy realizować zgodnie z procedurami – podkreśla.

Wiele wskazuje więc na to, że Rada Seniorów w Pruszkowie rozpocznie działalność na początku przyszłego roku.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.