Sąsiad spala śmieci w piecu? Reaguj!

Pruszków

Każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego stopniowo pogarsza się jakość powietrza. Jednym z powodów takiej sytuacji są domostwa, w których spala się odpady. Przypominamy, że straż miejska posiada prawa do kontroli palenisk.

Choć nadmierne zadymienie wcale nie musi być spowodowane spalaniem śmieci, tylko węglem niskiej jakoś, to warto jednak reagować. Podczas spalania w domowych piecach takich elementów jak stare meble, ramy okienne czy plastikowe butelki do atmosfery dostają się zanieczyszczenia, które szkodliwie działają na nasze zdrowie i otaczające nas środowisko.

Jednak mieszkańcy nie są bezsilni. Jeśli zauważasz, że codziennie z komina domu przy sąsiedniej ulicy ulatnia się „gryzący” w oczy dym, to zgłoś to straży miejskiej. – Reagujmy na nielegalne spalanie śmieci, które w sposób bezpośredni zagraża naszemu zdrowiu. Proceder taki jest zagrożony grzywną w wysokości do 5 tys. zł. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Pruszkowie posiadają uprawnienia do kontroli palenisk. Przypadki zadymienia, które mogą być efektem spalania odpadów należy zgłaszać do Straży Miejskiej tel. 22 758 66 49  lub 986 – informuje Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Pruszkowa.

Co więcej, dowiadujemy się, że trwa procedura zakupu urządzeń mobilnych do pomiaru stanu powietrza dla pruszkowskiego ekopatrolu. Urządzenia te pomogą we wskazaniu źródeł zanieczyszczeń atmosfery poprzez spalanie śmieci.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.