Powstanie muzeum przemysłu pruszkowskiego?

Pruszków

Historia Puszkowa oparta jest na przemyśle. To tu działały takie fabryki jak Mechanicy czy Porcelit. Władze Pruszkowa chcą w wyjątkowy sposób wyróżnić dawne zakłady i stworzyć muzeum.

Porcelit, „Ołówki”, Mechanicy – te nazwy młodym mieszkańcom miasta mówią niewiele. Ci starsi wspominają je natomiast z sentymentem. Tak potocznie mówiło się na fabryki i zakłady, które były  lub, jak w przypadków „Ołówków”, nadal są symbolem dawnej przemysłowej potęgi Pruszkowa. Wielu starszych mieszkańców albo pracowało, albo miało znajomych, którzy byli zatrudnieni w fabrykach.

Dziś próżno szukać fabrycznych hal. Pozostały jedynie „pamiątki” m.in. niszczejący Pałacyk „Porcelitu”. Mieszkańcy nie chcą jednak, by czasy świetności pruszkowskiego przemysłu odeszły w niepamięć. – Inicjatywa powołania Muzeum Przemysłu Pruszkowskiego i Ziem Pruszkowskich wyszła w bieżącym roku w lutym na posiedzeniu rady seniorów – mówił na wrześniowej sesji Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa.

Muzeum powstanie, ale póki co tylko… w internecie. – W naszych zasobach nie posiadamy takiego obiektu, który mógłby za chwilę rozpocząć funkcjonowanie w formie muzealnej. Dlatego postanowiliśmy utworzyć izbę pamięci, w której mieszkańcy Pruszkowa będą gromadzić te pamiątki i materiały, które dziś są niezwykle ważne historycznie. Chcemy je zgromadzić, a następnie stworzyć muzeum. Jednak to plan przyszłościowy – zaznaczył Landowski. – Dziś naszą propozycją jest oferta wchodząca w świat mediów. Zależy nam by wszystkie zgromadzone materiały, zarówno przez miasto Pruszków jak i osoby, które niekoniecznie będą chciały się rozstać z tymi pamiątkami, zostały zdigitalizowane. Zostanie utworzony portal internetowy, gdzie będzie można zapoznać się z materiałami i eksponatami – dodał.

Kiedy to wirtualne muzeum miałoby zacząć działać.? Tego jeszcze nie wiadomo. W pierwszej kolejności miasto musi znaleźć podmiot, którzy zająłby się katalogowaniem eksponatów oraz ich digitalizacją.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.