Pomóż uwolnić Anię od respiratora

Piastów

12-letnia Ania Ługowska z Piastowa od urodzenia zmaga się z bardzo rzadką chorobą, zwaną „klątwą Ondyny”. Trwa zbiórka funduszy na operację, która umożliwi jej normalne życie.

Ania cierpi na zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji. Ta skomplikowana nazwa oznacza, że dziewczynka może przestać oddychać we śnie. – Jest to spowodowane nieprawidłowościami w systemie kontroli oddechu w centralnym układzie nerwowym. Dzieci rodzące się z tą chorobą, od pierwszego dnia życia muszą oddychać podczas snu przy pomocy respiratora, maszyny, która przez rurkę tracheotomijną, pompuje powietrze do jej płuc – czytamy na facebookowej stronie poświęconej walce o zdrowie Ani.

Kiedy dziewczynka śpi, muszą przy niej czuwać rodzice lub przeszkoleni opiekunowie. – Jak wytłumaczyć małemu dziecku, żeby nie zasypiało w czasie podróży, podczas oglądania telewizji, w czasie czytania książki? Żeby wcześniej uprzedziło o tym swoich najbliższych? Rodzice Ani czuwają przy niej od 12 lat, tu nikt nie może niczego przegapić, zapomnieć. Czy wiecie, że Ania nie może zostać sama w domu, czasami nawet w swoim pokoju, nie może pojechać bez specjalistycznej opieki na wycieczkę, do kina, do sklepu ani nawet do koleżanki? Zawsze musi przy niej czuwać ktoś, kto umie obsługiwać respirator, kto na czas złączy ją z jej mechanicznymi płucami. Dzięki determinacji rodziców, Ania uczęszcza do normalnej szkoły. Tam opiekuje się nią pani pielęgniarka. Jednak każdego dnia mamie towarzyszy nieustający niepokój o jej życie. Co się stanie jeśli straci przytomność?  Czy ludzie skupieni wokół niej będą potrafili jej pomóc? – brzmi poruszający opis na profilu „O czym śni Ania”.

Dziewczynka jest uczennicą Szkoły Podstawowej w Piastowie. W zbiórkę pieniędzy na jej operację  aktywnie włączyli się koledzy z klasy, młodzież ze szkół w Piastowie, Pruszkowie i innych miejscowościach, a także sportowcy, dziennikarze, artyści. Pomóc może też każdy z nas. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto Fundacji Zdążyć z Pomocą: Bank BPH SA 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615. WAŻNE! W tytule przelewu należy wpisać: 6797 Ługowska Anna – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.