Podkowa straci dotację na termomodernizację „Helu”

Podkowa Leśna

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie w sprawie wpisania budynku komunalnego „Hel” do rejestru zabytków. Kłopot w tym, że władze Podkowy Leśnej miały zagwarantowaną dotację na remont budynku. Teraz te pieniądze przepadną.

Ochrona zabytków jest niezwykle ważna. Jednocześnie bywa dość kłopotliwa zwłaszcza gdy planuje się jakikolwiek remont. W połowie lutego Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków budynku komunalnego „Hel”.

Jest jednak pewien problem. W czasie procedury administracyjnej w obiekcie nie mogą zostać wykonane jakiekolwiek prace modernizacyjne. Tymczasem władze Podkowy Leśnej uzyskały dotację na termomodernizację budynku. Mowa tu o kwocie przeszło 155 tys. zł. Teraz wiadomo już, że dotacja przepadnie, a roboty nie zostaną wykonane.

Co więcej pod znakiem zapytania stoi również kolejne dofinansowanie i to na łączną kwotę 719 tys. zł. 144 tys. zł miały zostać przeznaczone na wymianę źródeł ciepła w „Helu, a za pozostałą kwotę (527 tys. zł) miasto chciało przeznaczyć na remonty w innych budynkach miejskich. – To kolejna dotacja, która przepada, w związku z podejmowanymi działaniami mającymi skutek braku możliwości przebudowy czy remontu. Najbardziej żal lokatorów budynku komunalnego, którzy wiele lat czekali na podjęcie przez gminę remontu. Na dzień dzisiejszy nie mogą podejmować żadnych prac w swoich mieszkaniach, a jeżeli budynek zostanie wpisany do rejestru zabytków, nie będą mogli także ich podejmować później bez uzgodnień z MWKZ (nawet tych najdrobniejszych) – podkreśla Artur Tusi

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.