Na skrzyżowaniu Prusa i Pogodnej stanie sygnalizacja świetlna

Pruszków

Kilka lat temu o ustawienie sygnalizatorów świetlnych na wspomnianej krzyżówce prosili sami kierowcy. Dziś ten pomysł nie wszystkim się spodoba...

Ulica Pogodna do użytku została oddana w maju 2012 r. Początkowo skrzyżowanie nowej drogi z ul. Prusa uznawane było za jedno z najniebezpieczniejszych w mieście. Tylko w lipcu 2012 r, na krzyżówce doszło do 11 zdarzeń drogowych. Powodem licznych kolizji i wypadków była zmiana organizacji ruchu: ul. Pogodna zyskała pierwszeństwo nad ul. Prusa. Początkowo kierowcy jeździli na pamięć stąd tak duża liczba stłuczek.

Od momentu wybudowania drogi minęło sześć lat. Kierowcy przyzwyczaili się do nowej organizacji ruchu. Liczba zdarzeń drogowych znacznie spadła. Jedynie ci, którzy wyjeżdżają z ul. Bolesława Prusa od strony cmentarza i chcą skręcić w lewo w ul. Pogodną w kierunku al. Wojska Polskiego mają problem, zwłaszcza w porannych godzinach szczytu.

Tymczasem władze pruszkowskiego starostwa powiatowego wybrały firmę, która zajmie się przygotowaniem projektów sygnalizacji świetlnych na kilku skrzyżowaniach w całym powiecie, w tym właśnie na krzyżówce Prusa z Pogodną. Pojawia się tylko jedno pytanie. Po co dziś tu sygnalizatory? – Projekt sygnalizacji na ul. Prusa i ul. Pogodnej pojawił się w związku z dużą ilością zdarzeń drogowych do jakich dochodzi na tym skrzyżowaniu – poinformował nas Krzysztof Bukowski ze Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.

O statystyki dotyczące zdarzeń drogowych na skrzyżowaniu Pogodnej z Prusa poprosiliśmy pruszkowską policję. – Ani w tym, ani w ubiegłym roku nie mieliśmy na tym skrzyżowaniu wypadków. W ubiegłym roku doszło do pięciu kolizji, natomiast w tym do dwóch. Oczywiście w wielu przypadkach stłuczki i kolizje nie są zgłaszane policjantom. Kierowcy spisują tylko oświadczenia nie wzywając policji – mówi podkom. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Dziś starostwo powiatowe nie ma założeń dotyczących funkcjonowania sygnalizatorów, ich synchronizacji z urządzeniami na krzyżówce al. Wojska Polskiego z Powstańców i Pogodną. – Każdy projekt sygnalizacji świetlnej musi zawierać m.in. aktualne dane o ruchu w szczycie porannym i popołudniowym, obliczenia przepustowości, wyliczenia wszystkich czasów między zielonych dla strumieni kolizyjnych, dlatego odpowiedź brzmi – tak, takie badania zostaną wykonane. Synchronizacja sygnalizacji i zamontowanie tzw. „strzałek”, czyli sposób pracy sygnalizacji będzie konsultowany na etapie przygotowywania projektu – dodaje Bukowski.

Idealnym rozwiązaniem dla tego skrzyżowania byłaby budowa ronda. Tej opcji nie wzięto pod uwagę. – W tym miejscu nie rozważano budowy ronda ze względu na bardzo wysokie koszty tego typu inwestycji – ucina Bukowski.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.