Manko w kasie miasta większe niż zakładano

Podkowa Leśna

W podkowiańskim urzędzie miasta przeprowadzono audyt za lata 2010-2015. – Co trzecia złotówka wpłacana przez mieszkańców z tytułu opłat cmentarnych trafiała do prywatnej kieszeni! – informuje na swoim blogu burmistrz Podkowy Leśnej.

Chodzi o pieniądze, które zniknęły z kasy podkowiańskiego magistratu. Przypomnijmy. Już w marcu stwierdzono tzw. manko w miejskiej kasie, brakowało wówczas 116 tys. zł. Artur Tusiński, burmistrz miasta-ogrodu wydał przed Wielkanocą specjalne oświadczenie w tej sprawie. – Pracownicy urzędu podczas czynności wyjaśniających złożyli oświadczenia m.in. opisujące proceder pobierania bez pokwitowań pieniędzy z kasy od roku 2013 przez byłą Skarbnik Miasta, dotyczące wynoszenia dokumentacji finansowej, dokumentacji postępowań przetargowych i bieżących dokumentów miasta przez byłą Skarbnik Miasta oraz byłego Kierownika Referatu Gospodarki Miejskiej – informował włodarz.

Jednak manko jest większe niż sądzono… W Podkowie Leśnej zlecono przeprowadzenie badań audytowych. Pod koniec maja zakończono nad nimi prace. Jaki wniosek z nich wypracowano? – Badania audytowe potwierdziły brak gotówki w kasie – na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji – w wysokości 116.026,83 zł oraz wykazały brak zaksięgowania kolejnych wpłat w wysokości 50.400,00 zł pochodzących od osób fizycznych tytułem opłat za miejsca na cmentarzu – napisał na swoim blogu burmistrz Tusiński.

Czytając dalej możemy dowiedzieć się, że pieniądze wpłacane przez mieszkańców nie trafiały na konto bankowe miasta. – Audytor wskazuje na możliwość popełnienia przestępstwa w postaci przywłaszczenia środków finansowych. Począwszy od miesiąca stycznia 2013 roku przekroczono stan Pogotowia kasowego, ustanowionego na kwotę 12.000,00 zł – stan kasy przekraczał kwotę 160.000zł. Proceder polegał na „pożyczaniu” pieniędzy z kasy miasta, stąd tak wysoki stan gotówki w kasie – czytamy.

Sprawozdanie z audytu jest dostępne tutaj. A Wy co myślicie o całej sprawie?

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.