„Drzewko” do ładowania telefonów i innych urządzeń

Komorów

Gmina Michałowice testuje „zieloną ładowarkę”, która korzysta z odnawialnych źródeł energii. Można podpiąć do niej np. swój telefon i naładować go bezpłatnie. To program pilotażowy. Jeśli spotka się z pozytywnym odbiorem mieszkańców to gmina postara się zainwestować w takie urządzenia.

Urządzenie znajduje się nad zalewem w Komorowie. – Mamy możliwość bezpłatnego przetestowania urządzenia jakim jest „zielona ładowarka”. Inicjuje ona charakter przyszłych projektów jakie będziemy realizowali ze środków zewnętrznych, czyli idziemy w kierunku ekologicznej gminy. Każdy kto będzie miał małą ilość energii w baterii swojego urządzenia mobilnego będzie miał możliwość podładowania. Docelowo być może będziemy mogli mówić nawet o ławkach, które spełniałyby taką samą funkcję – mówi Daniel Kowalski z Urzędu Gminy Michałowice.

Co ciekawe ekologiczna ładowarka wyposażona jest również w bezpłatny punkt dostępu do internetu, posiada wbudowany hotspot. Dodatkowo może być wyposażona w ekrany lcd, na których będą wyświetlane różne informacje, a także w kamery monitoringu. – Jest duża możliwość rozbudowy tego systemu – podkreśla Daniel Kowalski.

„Drzewko” posiada kilka portów do ładowania, możliwości są nawet do 10. Urządzenie można testować do 13 marca, po tym terminie ładowarka pojedzie do innej gminy. Ale jak usłyszeliśmy w michałowickim magistracie wróci na przełomie maja i czerwca.

Czy jest szansa, że urządzenie na stałe zagości np. w Komorowie? – Jeżeli przyjmie się to zrobimy wszystko, by przy udziale środków zewnętrznych móc zakupić tego rodzaju urządzenia. Oczywiście dużo zależy od mieszkańców. Jeśli spotka się to z pozytywnym odbiorem naszych mieszkańców to będziemy chcieli propagować tego typu działania – odpowiada Kowalski.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.