Balustrady schodowe – jaki materiał jest najlepszy?

Uncategorized

Balustrady schodowe to integralna część konstrukcji schodowej, która zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo i uławia pokonywanie schodów. Ich obecność ma duże znaczenie zarówno na schodach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które to często mogą stanowić nawet większe wyzwanie w przypadkach, gdy schody są wysokie lub mokre czy oblodzone. Dlatego balustrady schodowe najczęściej mieszczą się w samym projekcie schodów i montowane są wraz z nimi. Jakie propozycje balustrad znajdziemy na rynku?

Balustrady drewniane

Drewno to klasyczny materiał, który choć króluje we wnętrzach, często też swoje miejsce znajdzie na zewnątrz. Drewniane balustrady będą idealne przy drewnianych schodach (choć nie tylko), sprawdzą się także we wszelkich konstrukcjach ogrodowych czy na balkonach. Drewno jest ponadczasowe a szeroki jego wybór sprawia, że mamy duże pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację konstrukcji schodowej, a tym samym, naszego domu. Drewniane balustrady schodowe są lekkie i świetnie dopasowują się do wielu stylów. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one regularnej konserwacji – z reguły jest to impregnacja, którą trzeba powtarzać co kilka lat. Jeśli zależy nam na rustykalnym wykończeniu naszego domu, wybór barierek drewnianych będzie tym najlepszym.

Balustrady ze stali

Balustrady wykonane ze stali, zwłaszcza stali nierdzewnej są z pewnością bardzo trwałe i odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Z racji na fakt, że stal jest stosunkowo mało plastycznym materiałem i cechuje się dużą wagą, materiał ten rzadko wybierany jest do konstrukcji schodowych. Jego zaletą może być fakt, że oferuje nowoczesny styl wykończenia, które dobrze sprawdzić może się w alternatywnych projektach domów.

Balustrady szklane

Głównie wykorzystywane na balkonach w wielopiętrowych blokach, balustrady szklane posiadają taką zaletę, że są lekkie i przejrzyste, a zatem nie blokują dostępu światła do mieszkania. Z kolei szklane balustrady schodowe nadają całej konstrukcji bardzo nowoczesnego klimatu, wpasowując się w projekty minimalistyczne, nowoczesne i miejskie. Balustrady szklane w połączeniu ze schodami wykonanymi z betonu czy drewna dodadzą konstrukcji lekkości. Przy tym warto mieć na uwadze to, że balustrady takie wymagają mycia i to może stanowić ich minus.

Balustrady żeliwne

Żeliwo to niezwykle trwały, ale jednocześnie plastyczny materiał. Te dwie cechy powodują, że często możemy zobaczyć żeliwne balustrady w przeróżnych projektach, jako nie tylko element konstrukcji schodów, ale również, jako ich dekoracja. Ornamenty przy tego typu barierkach to normalny i często preferowany widok. Balustrady wykonane z żeliwa są odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych, cechują się również łatwością w utrzymaniu, gdyż nie wymagają wielu i częstych czynności konserwujących. Nie będą one jednak preferowane przy konstrukcjach mocno wysuniętych poza fasadę budynków, tak jak ma to miejsce w przypadku dużych balkonów, ze względu na ich spory ciężar. Mogą również nie sprawdzić się przy konstrukcjach zaokrąglonych.

Partner artykułu: Fontanot Shop

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.