Żołnierze z Pruszkowa i Grodziska osiągnęli status „combat ready”

Żołnierze m.in. z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego służący w 61 Batalionie Lekkiej Piechoty w Książenicach właśnie zakończyli trzyletni okres szkolenia osiągając tzw. status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową. Ostateczny egzamin, który zweryfikował tych „gotowych do walki” odbył się podczas dwutygodniowego poligonu zgrywającego realizowanego w ramach WZZ Podlasie.

Spakowani, gotowi na nowe wyzwania i pełni energii stawili się dwa tygodnie temu pod bramą koszar. Jeszcze tego samego dnia zostali przetransportowani w miejsce, które przez kolejne 14 dni stało się dla niech terenem wyzwań, pokonywania słabości, a przede wszystkim poznawania wspólnych możliwości sekcji, plutonu i kompanii.

– To był naprawdę wyczerpujący okres. Pogoda nie rozpieszczała. Przez większość poligonu nasi żołnierze szkolili się w strugach deszczu i w bardzo trudnym terenie. Zawsze w pełnym wyposażeniu indywidualnym, w hełmach, kamizelkach kuloodpornych, a podczas nocnych działań z użyciem noktowizji oraz termowizji. Dodatkowo zadania były stawiane w ten sposób, by wymusić na plutonach i sekcjach współdziałanie pod presją czasu – podsumował poligon dowódca książenickiej kompanii, dodając: – Nie zawiodłem się na naszych żołnierzach. Wiem, że gdyby przyszła taka potrzeba – byliby gotowi do walki.

Oprócz szkoleń wojskowych, żołnierze z Książenic pozostawali w ciągłej gotowości do realizacji zadań wsparcia Straży Granicznej w ochronie granicy polsko-białoruskiej. Wysunięta działalność szkoleniowa sił zbrojnych na Podlasiu jest, jednym z największych poligonów w kraju. Szkolenie żołnierzy realizowane jest na obiektach wojskowych oraz w terenie przygodnym. W przeciwieństwie do praktyki ćwiczebnej w WZZ Podlasie dominuje realizm szkoleniowy.

– Zgrywamy swoje sekcje i plutony obok żołnierzy z wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Obecność wojsk operacyjnych sprawia, że możemy uczyć się od siebie nawzajem. My, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, mamy zupełnie odmienne doświadczenia niż pozostali. Szkolimy się tak, by zadbać o swoje stałe rejony odpowiedzialności – miejscowości w których żyjemy. Dzięki zgrupowaniu możemy nauczyć się współdziałania w realnych warunkach – wyjaśnia dowódca plutonu z 61blp w Książenicach.

Combat ready to nie koniec szkolenia żołnierzy, a tylko przejście do kolejnego etapu. Teraz żołnierze wejdą w okres szkolenia zaawansowanego w profilowanych pododdziałach.

Inf. Prasowa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Żołnierze z Pruszkowa i Grodziska osiągnęli status „combat ready””

  1. Mark pisze:

    John to znaczy h.j ! – i jego poglądy.

  2. Anonim pisze:

    E, propaganda

  3. John pisze:

    Gotowi do walk na Ukrainie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły