Nowe przedszkola w Pruszkowie i Milanówku

Region

Przedszkolny wyż demograficzny zderzający się z „zerówkową” reformąujawnił ostry deficyt miejsc w publicznych przedszkolach. Zmobilizowało to samorządy Pruszkowa i Milanówka do podjęcia odkładanych od lat inwestycji.

W Pruszkowie nowe przedszkole z oddziałami żłobkowymi powstanie przy ulicy Antka na osiedlu Bolesława Prusa. Znajdzie w nim miejsce 150 przedszkolaków oraz 75 dzieci w wieku żłobkowym.

– To będzie najbardziej nowoczesne przedszkole w Pruszkowie,
a i w Warszawie prawdę powiedziawszy takiego nie widziałam – mówi Zofia Wasiota, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta – Dzieci będą miały do dyspozycji dużą, audiowizualną salę do wspólnych zabaw i przedszkolnych imprez. Każdy oddział obok własnej sali do zajęć i zabaw będzie miał salkę do wypoczynku dla dzieci oraz osobną jadalnię.

Koszt budowy obiektu wyniesie 12 mln zł. Zakończenie budowy przewidziano na 15 sierpnia 2010. Wszystko wskazuje na to, że przedszkole będzie mogło przyjąć dzieci już od września.
   
Także Milanówek doczekał się finalizacji od lat planowanej budowy nowego przedszkola. W miejscu dotychczasowego przedszkola miejskiego przy ul. Fiderkiewicza mieszczącego sto dzieci, powstaje obecnie zupełnie nowy budynek przedszkolny, który ma pomieścić 250 maluchów. Budowa nowego przedszkola będzie kosztowała 12,7 mln zł.
   
– To największa inwestycja w historii Milanówka – mówi burmistrz, Jerzy Wysocki – Ale warto wydać te pieniądze, bo to inwestycja bardzo miastu potrzebna, szczególnie najmłodszym jego mieszkańcom i ich rodzicom.
    Według umowy przedszkole ma być gotowe do 16 października 2010. Wykonawca zapewnia jednak, że robi wszystko, aby w nowym budynku już od września mógł się rozpocząć nowy rok przedszkolny.
   
– W nowym budynku znajdzie miejsce dziesięć oddziałów przedszkolnych, w tym trzy integracyjne – tłumaczy zastępca burmistrza, Bogdan Korycki – Ponieważ będzie to nadal nasze jedyne przedszkole miejskie, niektórzy mieszkańcy mówią, że wygodniejsze i bardziej kameralne byłyby dwa przedszkola 5-oddziałowe w różnych punktach miasta. Niestety, nie mamy wolnych terenów miejskich w dobrze dostępnej dla mieszkańców lokalizacji. Na czas budowy otworzyliśmy tymczasowe oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych. Część z nich, funkcjonując także w nowym roku jako „zerówki”, odciąży natłok do nowego przedszkola. W sumie nie powinniśmy mieć w tym roku wielkich kłopotów z miejscami – dodaje Korycki.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.