Czy pod Grodziskiem powstanie park rozrywki?

Region

Od pewnego czasu trwają przygotowania i rozmowy, dotyczące powstanianajwiększego w naszym kraju i najprawdopodobniej jednego z największych w Europie kompleksu edukacyjno-rozrywkowego, w rodzaju międzynarodowego projektu Europa-Park, bardziej dorosłego Disneylandu.

Pomysłodawcą i przyszłym inwestorem imponującego przedsięwzięcia, który na tym etapie projektu chce pozostać anonimowy, jest jedno z zagranicznych konsorcjów działających od blisko 10 lat w branży rozrywkowej i filmowej w kilku krajach Europy Wschodniej, w tym także w Polsce.  Projekt ma być w zamyśle połączeniem czterech głównych elementów: rozrywki i rekreacji, edukacji, spa i bazy noclegowej (kompleksu hotelowego i restauracji).  Główną ideą, która przyświecała pomysłodawcom, jest połączenie edukacji z rozrywką. Elementy służące szeroko pojętej edukacji miałyby być realizowane z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technicznych, naukowych  i technologicznych w dziedzinie multimediów. Młodzi (i starsi) goście kompleksu mogliby w niezwykle atrakcyjny sposób poznawać historię Ziemi czy Kosmosu, przyswajać wiedzę z dziedziny astronomii, geografii, przyrody lub  historii świata. Jedną z niewątpliwych atrakcji edukacyjnych miałoby być powstanie interaktywnego orbitarium lub planetarium, odwzorowującego realistyczny obraz nieba i kosmosu w trójwymiarowej technologii 3D, z zastosowaniem najnowszych zdobyczy techniki w tej dziedzinie.

Projekt przewiduje powstanie części sportowo rekreacyjnej przeznaczonej dla miłośników rekreacji, aktywnego trybu życia, czy nawet sportów ekstremalnych. Taką niewątpliwą atrakcją byłby np. 7 kilometrowy wysokogórski tor do uprawiania canyoningu  (rodzaj spływu-slalomu kajakowego), ścianki wspinaczkowe i cały szereg innych urządzeń.

Jedną z dziewięciu możliwych lokalizacji dla tej inwestycji są północne tereny gminy Grodzisk, przy zjeździe z autostrady A2, w pobliżu węzła Tłuste. Rozważane są konkurencyjne lokalizacje w okolicach Bolimowa, Błonia, Jaktorowa, prowadzone rozmowy dotyczyły również Modlina. I choć Grodzisk jest jednym z najbardziej prawdopodobnych i atrakcyjnych miejsc, to jednak potencjalne szanse by inwestycja właśnie tu powstała oceniane są mniej więcej na około 50%.

Czy prawdopodobnie największe na przestrzeni ostatnich lat przedsięwzięcie inwestycyjne zlokalizowane zostanie w tym miejscu, zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest pozyskanie odpowiedniej ilości terenu od skarbu państwa i prywatnych właścicieli gruntów. Innym, wcale nie mniej ważnym warunkiem jest konieczność zorganizowania sieci komunikacyjnej, umożliwiającej swobodne dotarcie do kompleksu tysiącom jego potencjalnych klientów.  A to zadanie logistyczne niezwykle trudne. Aby zrozumieć jak wielkie jest to przedsięwzięcie, warto wiedzieć, że niemiecki kompleks Europa-Park odwiedza rocznie ponad 4 mln gości. Konieczne jest więc zaangażowanie i pozytywna reakcja wielu jednostek samorządu, a prawdopodobnie i właściwych ministerstw. Czy Grodzisk sprosta wyzwaniu i potrafi wykorzystać swoją niewątpliwą szansę? Wierzymy, że tak i trzymamy kciuki.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.