Budowa nowego gmachu Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Pruszkowie trwa. 24 stycznia na konstrukcji dachu budynku zawieszono wiechę. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele władz oraz Generalnego Wykonawcy.

Pruszkowski „Kościuch” w ostatnim rankingu „Perspektyw” uplasował się na 197. miejscu na liście ogólnopolskiej. To sprawiło, że otrzymał on tytuł „Złotej Szkoły”. To najwyższa nota wśród liceów z regionu. Wysoka jakość kształcenia i efektywność nauczania już niebawem będą szły w parze z warunkami pracy nauczycieli i nauki – licealistów.

Trwająca od kilku już miesięcy przebudowa szkoły weszła właśnie w kolejny etap. 24 stycznia odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy na konstrukcji dachu. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili Posłowie na Sejm RP, mazowiecki kurator oświaty,przedstawiciel marszałka województwa mazowieckiego, jak również delegaci lokalnych władz, w tym przedstawiciele powiatu pruszkowskiego, na czele ze Starostą Pruszkowskim Krzysztofem Rymuzą.

W swoim przemówieniu podkreślił jak ważna i potrzebna była ta inwestycja dla oświaty na terenie powiatu. Wiecha na budowie, znana też pod nazwą wiankowe, to zawieszenie na konstrukcji dachu ozdobnego wieńca, co ma symbolizować zakończenie ważnego etapu. I tak jest właśnie u nas. Tutaj powstanie nowoczesny i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek szkoły – powiedział Rymuza i dodał – Pozwoli to dyrekcji LO im. T. Kościuszki na wzbogacenie oferty edukacyjnej, polepszy warunki nauki dla młodzieży i ułatwi codzienną pracę kadrze pedagogicznej. Po rozbudowie szkoła pomieści blisko 800 uczniów.

Wicestarosta Powiatu Pruszkowskiego Grzegorz Kamiński podkreślił dobrą współpracę z Generalnym Wykonawcą. Członek zarządu firmy STRABAG, Waldemar Wójcik, dodał – Wiemy, że jest to istotna inwestycja dla młodzieży powiatu pruszkowskiego i wielka odpowiedzialność leży po naszej stronie, aby prowadzić prace zgodnie z harmonogramem z należytą starannością. Robimy wszystko, aby do 30 czerwca 2024 r. oddać do użytku nowoczesny budynek szkoły na miarę XXI wieku.

Przebudowa liceum jest podzielona na trzy etapy ze względu na utrzymanie ciągłości nauczania w części szkoły w czasie jej trwania. Etap I to rozbiórka części istniejących budynków oraz budowa części nowego obiektu. Etap II – budowa II części budynku i modernizacja istniejącej sali gimnastycznej w zakresie poprawy warunków akustycznych. Ostatni, III etap to zagospodarowanie terenu w zakresie budowy boisk zewnętrznych. Planowane zakończenie inwestycji to 30 czerwca 2024.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 68 mln zł. Powiat pruszkowski otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 14 mln zł z programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład. Swoją cegiełkę dorzuciły także władze wojewódzkie. Z budżetu województwa mazowieckiego przeznaczono 4 mln zł na dofinansowanie tej inwestycji. To w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Wiecha na „Kościuchu” już zawieszona”

 1. pabloj_21 pisze:

  Biedny powiat. „Całkowity koszt inwestycji to ponad 68 mln zł”. Za to w sąsiedniej gminie – Piastów, wybudowano liceum za 80 mln zł.
  Oczywiście to sarkazm – 68 baniek to kupa kasy. Chodzi o to, że w zadupiu jakim jest Piastów (gmina o jednych z najniższych dochodów budżetowych) wywaliła 80 baniek na LO, do którego dzieci z niektórych piastowskich dziadowskich szkół podstawowych nie mogą się dostać, realizuje inwestycję za dużo większe pieniądze niż powiat, w którym się znajduje.

 2. Adrian pisze:

  Dlaczego na czas trwania tej uroczystości uczniowie liceum zostali wysłani na wycieczki? Rymuza boi się młodzieży? Wszystko to wygląda jak u Barei.

 3. Anonim pisze:

  a jak tam z projektem ul. Broniewskiego panie starosto

 4. Anonim pisze:

  te kosztorysy w naszych samorządach to przypominają mi , kosztorysy napraw blacharskich w autoryzowanych serwisach samochodowych, na przykład wymiana starego zderzaka to 10 – 15% ceny nowiutkiego autka

 5. ggs pisze:

  pisowska szkoła i wieczni pisowscy dyrektorzy – ha tfu na nich. Dalej odprawiają miesięcznice smoleńskie i modły do kaczki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły