W Brwinowie powstał nowy skwer

To niespodzianka – nie tylko dla dzieci z pobliskiego przedszkola, lecz także dla mieszkańców i gości odwiedzających Brwinów. Południowa strona miasta zyskała nowy, piękny skwer. Po zakończeniu prac związanych z przebudową ul. Stanisława W. Lilpopa została na nim ustawiona rzeźba plenerowa przedstawiająca patrona ulicy.

Przedszkolaki z Leśnego Przedszkola, które 1 września wyszły na przedpołudniowy spacer, z ciekawością przyglądały się tajemniczej „instalacji” przykrytej zielonym suknem, a spotkanie z burmistrzem oraz odsłonięcie postaci pana Lilpopa oraz siedzącego przed nim wyżła było dla dzieci nie lada frajdą. Burmistrz Arkadiusz Kosiński poprzez tego typu inicjatywy stara się upamiętnić osoby, które zapisały się w historii Brwinowa, a gmina zyskuje kolejne ciekawe miejsce, które można odwiedzać podczas spacerów.

Stanisław Wilhelm Lilpop, właściciel majątku Brwinów oraz terenów dzisiejszej Podkowy Leśnej pochodził z bogatej rodziny warszawskich przemysłowców. Pasjonował się myślistwem oraz fotografią i jako jeden z pierwszych Polaków wykonywał trójwymiarowe zdjęcia barwne na szkle, dokumentując życie towarzyskie na początku XX w., swoje podróże po Europie oraz wyprawę do Afryki. Parcelacje majątku i sprzedaż działek były znaczącym impulsem dla rozwoju Brwinowa. Dla córki Anny, wówczas już żony pisarza i poety Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisław Wilhelm Lilpop wydzielił posiadłość nazwaną Stawiskiem. Obecnie znajduje się tam Muzeum im. Iwaszkiewiczów, którego dyrektor Agata Kościelna-Ratowska uczestniczyła w odsłonięciu rzeźb.

Ich autorem jest Karol Badyna, profesor ASP w Krakowie, którego realizacje pomnikowe oglądać można nie tylko w Polsce, lecz także m.in. w USA, Izraelu, Portugalii, Niemczech, we Włoszech, na Białorusi, w Estonii i Singapurze. W Warszawie stoi pomnik Wojciecha Korfantego oraz ławeczka Jana Karskiego, a w Sulejówku – pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z córkami. Rzeźba autorstwa Karola Badyny zdobi także brwinowskie rondo Ignacego Kozielewskiego, a pan Lilpop z psem to kolejna praca, która przez lata będzie zdobić przestrzeń miejską i przypominać o historii Brwinowa.

Mieszkańcom zmodernizowanej ulicy Lilpopa spodobał się nowy skwer – sami zorganizowali tam spotkanie integracyjne ulicy i zaprosili burmistrza Arkadiusza Kosińskiego i jego zastępców, by razem uczcić zakończenie inwestycji i podziękować za wykonaną pracę. W gminie Brwinów nie ma zwyczaju przecinania wstęgi i oficjalnego otwierania dróg. Po zakończeniu prac związanych z budową jezdni drogi są od razu dostępne dla użytkowników. – Mieszkańcy ulicy Lilpopa, wiedząc o naszych zwyczajach, postanowili jednak, że musimy symbolicznie przeciąć wstęgę, którą połączyli rzeźbę Stanisława Wilhelma Lilpopa z rzeźbą jego psa – relacjonuje burmistrz Arkadiusz Kosiński na swojej stronie społecznościowej. W ten sposób skwer przy przedszkolu stał się kolejną wizytówką Brwinowa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “W Brwinowie powstał nowy skwer”

 1. turkuć podjadek pisze:

  Ciekawe miejsce. Oby tylko „służby” burmistrza dbały o nie na bieżąco.

 2. Zwykły pracownik pisze:

  A wykonawców jak zwykle się pomija którzy dołożyli starań żeby ten skwer tak pięknie wyglądał . Zawsze tylko władza jest pokazywana i lansowana ale tych zwykłych pracowników którzy to wykonali to o nich juz mówić nie trzeba. Trochę to przykre i słabe

  • trąbajło pisze:

   To taki wschodni obyczaj. Liczy się tylko car i jego najbliżsi janczarzy. Nic nowego w Polsce po 1944 roku, aż po dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły