Uwaga! Nadszedł czas kradzieży rowerów

Region

Miesiące wiosenne to okres, w którym co roku gwałtownie rośnie liczba kradzieży rowerów. W powiecie pruszkowskim to połowa wszystkich kradzieży rowerów w roku.

– Wzmożone kradzieże w tym roku zaczęły się z końcem marca – powiedziała nam asp. Dorota Nowak, rzecznik prasowy pruszkowskiej policji. Od początku tego roku w Pruszkowie doszło do 17 kradzieży, a w całym powiecie do 38.

Już poprzedni rok pokazał, że miesiące wiosenne odznaczają się wyjątkowo dużą aktywnością złodziei jednośladów. W całym 2009 roku na terenie powiatu pruszkowskiego zniknęło 179 rowerów, z czego 36 w samym Pruszkowie. – Wówczas najgorszymi miesiącami były kwiecień, maj i czerwiec. W tym czasie doszło do ponad połowy kradzieży rowerów z całego roku – przyznała Nowak.

Najczęściej jednoślady ginęły spod szkół i z piwnic. Do kradzieży rowerów w mieszkaniach nie dochodziło, ale z klatek schodowych już częściej. Dorota Nowak zaznaczyła, że trzeba pamiętać, że „to złodziej pilnuje nas, a nie my złodzieja”. Nie można nawet na chwilę pozostawić swojej własności bez zabezpieczenia.

Podobna sytuacja, jeśli chodzi o statystyki, wygląda w powiecie grodziskim. Od początku tego roku doszło tam do 7 kradzieży rowerów, w tym 4 w kwietniu. W roku 2009 zginęło 59 jednośladów, z czego najwięcej w czerwcu (13) i we wrześniu (10).

Według danych udostępnionych nam przez policję w Grodzisku, na terenie powiatu grodziskiego rowery najczęściej giną spod sklepów. Zdarzają się również kradzieże z klatek schodowych i piwnic.

Warto zwrócić uwagę, że wśród skradzionych rowerów nie było sprzętu oznakowanego. Stąd apel o korzystanie z takiej możliwości w odpowiednich miejscach. Przykładowo w Pruszkowie można zwrócić się do Straży Miejskiej, a w Grodzisku także do Policji.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.