Straż miejska przesiadła się na „elektryka”

Brwinów

Strażnicy miejscy z Brwinowa mają nowy radiowóz i to nie byle jaki, bo elektryczny!

W marcu tego roku brwinowscy strażnicy miejscy mieli okazję korzystać z samochodu elektrycznego. Swoista „jazda testowa” trwała trzy tygodnie. Strażnicy mogli sprawdzić jak elektryczny pojazd marki Mercedes eVito sprawdza się w codziennej pracy. Prosty w obsłudze, cichy, a przede wszystkim ekologiczny i ekonomiczny.

Auto tak spodobało się strażnikom, że władze gminy zdecydowały się ogłosić przetarg na jego dostawę. Srebrny czterodrzwiowy van na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od spalinowej wersji – wzrok przyciągają zielone tablice rejestracyjne, które przysługują tylko samochodom napędzanym elektrycznym źródłem energii. Silnik elektryczny pozwala zminimalizować emisję spalin, ograniczyć uporczywy hałas – samochód porusza się prawie bezszelestnie.

Oprócz tego, że jest tani w eksploatacji, to może jeździć prawie bez przerwy – stacja do ładowania pojazdu została zainstalowana na terenie siedziby Urzędu Gminy w Brwinowie przy ul. Grodziskiej 12. Bezpieczne i komfortowe ładowanie może odbywać się o każdej porze – wystarczy podłączyć wtyczkę do naściennej ładowarki. W samochodzie gniazdo ładowania jest ukryte w przedniej części tuż przy drzwiach od strony kierowcy. Przy jednym ładowaniu trwającym około 8 godzin, możliwy do przejechania dystans wynosi około 200 km – wg opinii funkcjonariuszy wystarczający w codziennej pracy.

Samochód jest dopuszczony do ruchu jako pojazd specjalny. Jest oznakowany barwami straży miejskiej, na dachu posiada urządzenie wysyłające sygnały świetlne tzw. kogut. Układ wnętrza i foteli można konfigurować na wiele różnych sposobów tak, aby przystosować je do realizowania konkretnych zadań – auto jest wykorzystywane do przewozu osób nietrzeźwych lub zatrzymanych. Wewnątrz vana znajduje się m.in. radiostacja oraz ekran połączony z kamerą umieszczoną w tylnej części pojazdu, umożliwiającą nagrywanie podczas zatrzymania oraz monitorowanie przewożonych osób. Dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy tylna część pojazdu jest oddzielona, drzwi zaopatrzone są w zamki uniemożliwiające ich otwarcie od wewnątrz. W środkowej części samochodu jest niewielka przestrzeń, gdzie strażnicy mogą na bieżąco sporządzać dokumentację z odbytych interwencji.

Dotychczas do pracy w straży miejskiej wykorzystywane były dwa wyeksploatowane samochody. Częste naprawy pojazdów powodowały wykluczenia z patroli i ograniczoną możliwość interwencji – piesze patrole nie mogły dotrzeć wszędzie. Biorąc pod uwagę działania podejmowane przez straż w różnych częściach gminy oraz przejazdy z jednego końca gminy na drugi, nowe auto będzie wsparciem podczas codziennej służby patrolowej, skróci czas oczekiwania na interwencje, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 11

11 odpowiedzi na “Straż miejska przesiadła się na „elektryka””

 1. Yeta pisze:

  A czemu nie dadzą im ekologicznych rowerów?

 2. szofer pisze:

  mercem to i do ślubu można pojechać

 3. adaś pisze:

  Ta stacja ładowania to publiczna, czy tylko dla strażników?

 4. Zez pisze:

  pewnie lepiej bedzie im wypisywać mandaty bo to potrafią

 5. Brwinowianin pisze:

  A POJEDŹCIE DO ROSJI , czy tam w podmoskiewskich gminach jeżdżą elektryki ?
  NIEEE !
  I tu macie odpowiedź co powinno być priorytetem Państwa !
  Silna armia !
  Tymczasem przypomnę, że to za czasów nierządów obecnej opozycji z PO-KO-TRZASK.2050 zlikwidowano w Polsce większość jednostek wojskowych, zlikwidowano przemysł zbrojeniowy !
  Młodzieży obudźcie się !!!
  Dziś PiS przywraca dawne jednostki wojskowe, a opozycja PO-KO z tego drwi mówiąc, że to mięso armatnie !
  Czy to są Polacy ja się pytam, czy agenci Berlina i Moskwy ?!
  Dziś przykład Ukrainy pokazuje, że właśnie wojska obrony terytorialnej mają sens, wojska obronne posiadające nowoczesny sprzęt , ręczne samonaprowadzające granatniki zdolne zniszczyć samolot czy helikopter..itp !
  A już pomijam fakt, że przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy !!!
  To jest bezpieczeństwo Polski!
  Czasami nie mogę pojąć kiedy taki PEWOWIEC wysiada z luksusowego samochodu pod swoim luksusowym domem i jest jednocześnie na tyle tępy umysłowo i nie wie, że te wszystkie jego …”nasze” wspólne dobra muszą być chronione silną ARMIĄ ! Ty Musisz „inteligencie” płacić uczciwie podatki, a nie okradać Polskę na VAT !
  To nie są Polacy, którzy głosują na takie partie jak PO-KO-TRZASK.2050 – to jest mafia !!!

  • Anonim pisze:

   Bardzo trafny komentarz. Polecam też tym, którym choć trochę zależy na tym kraju, oglądanie na YouTube kanału Historia Realna i Strategy&Future, w szczególności rozmowy z Jackiem Bartosiakiem, można się z nich dowiedzieć jak niewiele brakowało byśmy podzielili los Ukrainy. Niestety, takich rozmów w mediach takich jak TVP, Polsat czy TVN nie uświadczy.

 6. Marysia pisze:

  To aż Mercedes musiał być?? Dacia nie wystarczy?

 7. Kubica pisze:

  Weźcie się za piratów drogowych lepiej

 8. Mieszkaniec pisze:

  A prąd mamy oszczędzać bo zabraknie go tej zimy..

 9. robot pisze:

  „Układ wnętrza i foteli można konfigurować na wiele różnych sposobów tak, aby przystosować je do realizowania konkretnych zadań”
  Czyli mozna wygodnie spać ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły