Sposoby na płynność finansową w firmie.

Art. Zewnętrzny

Płynność finansowa to kluczowy aspekt funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Jej zapewnienie jest niezbędne do regulowania bieżących zobowiązań, takich jak płatności dla kontrahentów, wynagrodzenia pracowników czy opłaty dla urzędów. Brak płynności może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nawet upadłości. Dlatego prowadząc firmę, dobrze jest myśleć przyszłościowo i korzystać z praktycznych rozwiązań, które minimalizują ryzyko utraty płynności finansowej.

Skuteczne negocjacje z kontrahentami

Regularny przepływ należności od kontrahentów to kluczowy czynnik wpływający na płynność finansową przedsiębiorstwa. Dlatego ważne jest, aby negocjować jak najkrótsze terminy płatności z klientami. Należy stale monitorować terminowe regulowanie płatności i reagować na ewentualne opóźnienia. W przypadku kontrahentów, którzy nie dokonują płatności na czas, warto wysyłać im przypomnienia o należności.

Planowanie wpływów i wydatków

Istotne pozostaje również przewidywanie zarówno przyszłych wpływów, jak i kosztów, a także identyfikowanie potencjalnych zagrożeń. Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie w stanie skutecznie reagować na zmiany w swojej sytuacji finansowej i uniknąć braku gotówki w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Wpływy i wydatki powinny być regularnie aktualizowane i monitorowane (dobrze, jeśli zajmuje się tym oddelegowany pracownik lub komórka).

Faktoring

Jest to usługa finansowa, która umożliwia przedsiębiorstwu uzyskanie należności szybciej, niż przewiduje to umowa z kontrahentem. Dzięki faktoringowi przedsiębiorca może poprawić płynność finansową, otrzymując środki z faktur z odroczonym terminem płatności niemal natychmiast po ich wystawieniu. Usługa faktoringu polega na finansowaniu nieprzeterminowanych faktur przez firmę faktoringową. Oznacza to, że faktor (firma faktoringowa) przelewa pieniądze przedsiębiorcy i (w zależności od wybranego rodzaju faktoringu) rozlicza się z nim w terminie zapłaty widocznym na fakturze lub pozyskuje środki bezpośrednio od kontrahenta. Taka forma finansowania pozwala przedsiębiorstwu na uzyskanie środków, które mogą być wykorzystane na bieżącą działalność.

Wykorzystanie nowoczesnych usług

Rynek dysponuje całym szeregiem mechanizmów oraz usług, które mają na celu wsparcie przedsiębiorstw. Bardzo praktycznym przykładem jest Fakturatka (https://nfg.pl/raty-dla-biznesu/finansowanie-sprzedazy). Jej działanie jest bardzo proste: przedsiębiorca wystawia fakturę do zapłacenia i może zaoferować kontrahentowi, by ten zapłacił ją w ratach (za pośrednictwem specjalnego linku). Od tego momentu korzystający z Fakturatki nie musi obawiać się o niewypłacalność kontrahenta, ponieważ jest zabezpieczony przez usługodawcę, na którego przechodzi wspomniane ryzyko.

Efektywna windykacja należności

Jeśli przedsiębiorstwo ma problemy z odzyskiwaniem należności od kontrahentów, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm windykacyjnych. Zadaniem takiej jednostki jest pomoc w odzyskaniu zaległych płatności i zapobieganie dalszemu gromadzeniu się zobowiązań. Może ona posłużyć praktyczną radą lub sama podjąć interwencję.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.