„Banditenstadt w ogniu” – powieść z wątkiem w Grodzisku Mazowieckim

Art. Zewnętrzny

"Banditenstadt w ogniu" to wojenna powieść Marcina Wodo, która - bez zbędnego patosu - ukazuje trudne realia drugiej wojny światowej. Wręcz szarą, brudną, a przede wszystkim krwawą rzeczywistość pod czujnym okiem niemieckich okupantów. Chociaż została ona oparta na kanwie realnych wydarzeń, a główny bohater na co dzień spotyka się z postaciami, które mają swoje prawdziwe odpowiedniki, to jest to jednak fikcja literacka.

Akcja książki dzieje się w tytułowym Banditenstadt, czyli w Radomsku (woj. łódzkie), które to Niemcy – z uwagi na dużą liczbę partyzantów, działających w mieście i okolicy – nazywali właśnie miastem bandytów. Umiejscowienie akcji jest związane nie tylko z pochodzeniem autora, lecz także z faktem, iż miejscowość ta, z uwagi na swą wojenną historię, może stanowić dobry przykład miasta, które przed wojną przeżywało rozkwit, a w jej trakcie – dramat. Są tu jednak także nawiązania do innych miejsc, w tym do Grodziska Mazowieckiego, z którego to przybywa jeden z istotnych bohaterów.

Sama fabuła, będąca swoją drogą kontynuacją pierwszej książki autora, czyli kryminału pt. ,,Ciemne plamy w Radomsku”, to płynne połączenie historii i fantastyki. Nie powinien zatem dziwić fakt, że już od pierwszych stron najnowszej powieści Marcina Wodo poruszony został chociażby temat podróży w czasie, dzięki której główny bohater – Cywil, mógł przenieść się do przedwojennego Radomska, na chwilę przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Ta książka stanowi pewnego rodzaju odpowiedź na pytanie, jak współczesny człowiek zareagowałby na to wszystko, co działo się podczas niemieckiej okupacji. Walczyłby? Stał się bohaterem? A może po prostu starałby się przeżyć, znając datę zakończenia tego konfliktu? Na te trudne pytania, a także na wiele innych znajdziecie odpowiedź w najnowszej pozycji Marcina Wodo, czyli w „Banditenstadt w ogniu”. Zapraszamy do lektury.

Mat. prasowe

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.