Remont średnicówki wstrzyma ruch na Alejach Jerozolimskich?

Kolej

Remont linii średnicowej jest planowany i przesuwany jednocześnie od lat. Do tego prace budowlane kolejarzy wstrzymają ruch na Alejach Jerozolimskich.

Remont linii średnicowej to inwestycja, o której mówi się od niemal dwudziestu lat. Najbardziej obciążona trasa kolejowa w Polsce wymaga już remontu, jednak wciąż nie są znane szczegóły dotyczące przebudowy odcinka od stacji Warszawa Wschodnia do Dworca Zachodniego. Umowa jest podpisana od 2018 roku, ale termin rozpoczęcia prac był sukcesywnie przesuwany. Najpierw miały rozpocząć się w 2020 roku, potem w 2023. Ostatnie doniesienia mówią o ogłoszeniu przetargu na te prace w 2024 roku. Jeśli to dojdzie do skutku, prace nad linią średnicową mogą zakończyć się w 2029 roku.

Remont średnicówki wiąże się także z niemałymi utrudnieniami dla ruchu na Alejach Jerozolimskich. Według zapowiedzi ulica będzie wyłączana z ruchu odcinkami. Utrzymana będzie jedynie komunikacja autobusowa. Podczas konferencji Martyna Jałoszyńska z Partii Razem powiedziała – Niepokoi nas to, że nie wiemy, jak będzie wyglądała organizacja transportu miejskiego, kiedy Aleje Jerozolimskie będą nieczynne. Tak istotne zmiany powinny być szeroko konsultowane z mieszkańcami. Miasto powinno nas poinformować, czy zostanie utrzymany przejazd autobusów czy też tramwajów do mostu Poniatowskiego, gdzie powstaną buspasy.

Jakie zmiany przyniesie remont linii średnicowej? Zyska ona większą przepustowość – z 14 do ponad 24 pociągów podmiejskich na godzinę. Planowana jest także budowa dwóch nowych przystanków – w okolicy ronda de Gaulle’a i nowego przystanku Powiśle między ul. Solec a Wybrzeże Gdańskie. W projekcie ma znaleźć się także budowa podziemnego łącznika biegnącego od Dworca Centralnego przez Warszawę Śródmieście w stronę stacji metra.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 8

8 odpowiedzi na “Remont średnicówki wstrzyma ruch na Alejach Jerozolimskich?”

 1. Janek pisze:

  Brawo PIS!!! Tylko Wy potraficie robić takie potrzebna inwestycje. Najpierw budowa wszystkich peronów od Grodziska do Warszawy. Warszawa Główna. Teraz Zachdonia i setki przystanków w całej Polsce, następnie Średnicówka i CPK… A za PO nic, tylko lifting centralnego na euro.. W Warszawie żadna z 6 linii nie rozpoczęta, na koniec kadencji Trzask mówi o planach… kamieni kupa…

 2. bubu24 pisze:

  Z przystanku W-wa Powiśle jest 300 m do ronda de Gaulle’a i 400 m do Wisłostrady. Jaki jest sens robienia dodatkowych przystanków i/lub rozbiórki tego istniejącego ? Pieniądze wyrzucone w błoto.

 3. Kkk pisze:

  Remont średnicy będzie jeszcze gorszy niż remont zachodniego

 4. Pozdrawiam pisze:

  „Na Alejach”? Czyżby autor nowoprzybyły na te tereny?

 5. Elomello pisze:

  Najlepiej niech rozkopią cała warszawe i otoczą murem i nikt nie dojedzie do pracy

 6. Anonim pisze:

  zdaje się że w okolicach Połczynskiej ,zaczną kopać metro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły