Pruszków: modernizacja oświetlenia ulicznego

Region

Za sprawą modernizacji pruszkowskiego systemu oświetlenia w mieście po zmroku jest coraz widniej. Niedługo ma być też taniej...

– Tu jest jak w mafijnym Chicago z lat trzydziestych – powiedział kiedyś jeden z przyjezdnych do Pruszkowa, zwracając uwagę na słabe oświetlenie w mieście. To jakże trafne porównanie niedługo przestanie być aktualne. Od końca ubiegłego roku prowadzone są prace mające na celu wymianę żarówek i opraw na wszystkich lampach w mieście. Mają się one zakończyć jeszcze w tym roku. Oświetlenie zostanie zmodernizowane również przy drogach powiatowych i wojewódzkich, do czego miasto jest zobowiązane przez ustawę „Prawo Energetyczne”. Dzięki tej inwestycji będzie jaśniej. Wyremontowane zostaną również stare oprawy, które były skorodowane i bardzo zabrudzone, co ograniczało ich efektywność. W ramach prac wymienione zostanie także ok. 20 km przewodów.

Ponadto modernizacja wpisuje się w dyrektywę Unii Europejskiej mającą na celu ograniczenie użytkowania nieefektywnych energetycznie źródeł światła. W miejsce rtęciowych żarówek i starych opraw montowane są wysokoprężne lampy sodowe. Miasto zastanawiało się nad wprowadzeniem technologii LED, jednak przeprowadzone ekspertyzy wykazały, że będzie ona mniej efektywna.

– Eksperci z Politechniki Warszawskiej, którym zleciliśmy analizę, wykazali, że obecnie lampy LED-owe nie nadają się do zastosowania w oświetleniu ulicznym. Musielibyśmy postawić dwa razy więcej słupów, gdyż jest to oświetlenie strumieniowe. Inwestycja kosztowałaby dwa razy więcej, a pieniądze zwróciłyby się dopiero po kilkunastu latach – powiedział nam wiceprezydent Pruszkowa, Andrzej Kurzela.

Dzięki przeprowadzanej inwestycji moc zainstalowana zmniejszy się z 850 kW do 505 kW. – Modernizacja oświetlenia zmniejszy pobór prądu, a to oznacza, że koszty poniesione na te prace zwrócą się w ciągu trzech lat – podkreśla Kurzela.

Całość inwestycji kosztować będzie ponad 2 mln 800 tys. złotych. Niestety inwestycja ta nie przewiduje stawiania nowych słupów, co w niektórych miejscach miasta dodatkowo poprawiłoby sytuację.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.