Pruszków: cudowny klimat i nietypowy koncert

Region

Rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopinowskim. Z tego powodu Pruszków przygotował blisko 40 wydarzeń kulturalnych, z których jedno zapowiada się naprawdę wyjątkowo i nietypowo.

Rok Chopinowski został ustanowiony uchwałą Sejmu RP. W tym roku przypada bowiem dwusetna rocznica urodzin wielkiego kompozytora. Pruszków od 2004 roku organizuje „Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina”, wobec tego trafnym pomysłem jest zorganizowanie specjalnej oferty w tak szczególnym roku.

Cykl 36 wydarzeń już się rozpoczął. Od 9 do 12 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury odbywały się warsztaty teatralne dla dzieci w wieku szkolnym pt. „Przygoda z Chopinem”. Kolejnym punktem będzie poranek dla dzieci „Frycek – dzieciństwo Fryderyka Chopina”, który również w MOK odbędzie się 21 lutego.

W tegorocznych obchodach warto zwrócić uwagę na trzy duże wydarzenia. Najbardziej efektownie zapowiada się plenerowy koncert fortepianowy „Chopin do północy”. 3 lipca na placu Jana Pawła II wystąpi Karol Radziwonowicz, którego płyta z muzyką Chopina właśnie krąży w kosmosie na pokładzie promu Endeavour. Podczas koncertu w Pruszkowie fortepian stanie przy fontannie. Wokół rozstawionych będzie 1000 krzesełek. Występowi Radziwonowicza towarzyszyć będzie gra świateł, dzięki którym miejsce to będzie jeszcze bardziej urokliwe. Na ten czas zamknięty zostanie fragment ul. Bolesława Prusa. – Koncert rozpocznie się o godz. 22:00. Cztery godziny wcześniej dla zwiedzających otwarty zostanie pobliski Urząd Stanu Cywilnego i Muzeum Starożytnego Hutnictwa – zapowiedział nam Witold Konieczny z Biura Promocji i Kultury Miasta Pruszkowa.

Innym punktem obchodów Roku Chopinowskiego w Pruszkowie będzie koncert w kościele św. Kazimierza. 24 kwietnia wystąpi japońska pianistka Kayo Nishimizu, której towarzyszyć będzie Filharmonia Podlaska. Wydarzeniem praktycznie kończącym obchody będzie koncert fortepianowy 25 września w kościele św. Kazimierza. Z wykonawcą trwają jeszcze negocjacje dotyczące kontraktu. Wiadomo jednak, że jego występ poprzedzi prezentacja uczniów z pruszkowskiej szkoły muzycznej.

Ostatnim akcentem obchodów będzie wykład i recital dla słuchaczy PUTW, który odbędzie się 28 października w MOK. – Te wszystkie wydarzenia podniosą Pruszków na wyższą półkę – twierdzi Konieczny.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.