Podkowiańska „perła”

Podkowa Leśna

Jeśli lubicie zgłębiać historię lokalnych miejscowości, to koniecznie odwiedźcie Podkowę Leśną. Choć całe miasto ma bardzo ciekawą historię, to warto poświęcić chwilę czasu na spacer ul. Storczyków. Tam pod nr 24 znajduje się wyjątkowa willa.

Drewniana willa została wzniesiona około 1927-28 dla Karola Bertoniego. Znanego w dwudziestoleciu międzywojennym dyplomaty, polityka i naukowca. Wielokrotnie odznaczanego za liczne zasługi dla kraju, przedstawiciela przedwojennej elity intelektualnej kraju. Budynek upamiętnia jego obecność na terenie Podkowy Leśnej oraz jest świadectwem upodobań estetycznych ówczesnych elit.

Budynek wraz z całą posesją trafił pod ochronę konserwatorską i został wpisany do rejestru zabytków w 2022r. Co sprawia, że podkowiańska willa jest tak wyjątkowa. – Nieruchomość wkomponowana jest w układ drzewostanu oraz obszerną posesję. Wartość artystyczna tego obiektu dostrzegalna jest w jego formie architektonicznej o oryginalnej kompozycji bryły oraz bogatej ornamentyce dekoracji snycerskich ganku frontowego – zaznacza Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Wysoki poziom rozwiązań ciesielskich dostrzegalny jest również w dekoracyjnych zakończeniach krokwi partii podokapowych dachu, profilowaniu desek szalunkowych, opaskach okiennych. Wewnątrz budynku zachował się zasadniczy układ przestrzenny oraz drewniana klatka schodowa i pojedyncze przykłady drewnianej stolarki drzwiowej. Wymienione elementy podnoszą autentyzm obiektu oraz przedstawiają obraz pierwotnego standardu wykończenia obiektu – dodaje.

Należy zwrócić uwagę, iż w tym okresie na terenie Podkowy Leśnej dominowała zabudowa murowana, a willa Bertoniego stanowi rzadki przykład adaptacji tradycyjnych form budownictwa drewnianego na potrzeby nowopowstałego miasta-ogrodu.

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Podkowiańska „perła””

  1. Brwinowianin pisze:

    Wówczas zapewne Pan Karol Bertoni tam zamieszkujący nie wywieszał przed domem flagi LGBT czy UE, jak to robią obecne „ELYTY” Podkowy Leśnej.
    To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że obecne „elity” są złodziejami tzw. watowcy z PO.
    Ich ograniczenia umysłowe nie ogarniają, że żeby te ich piękne domy mogły być bezpieczne , państwo polskie musi mieć pieniądze na armię, na rozwój, inwestycje, a nie, że to oni jeszcze to państwo będą „legalnie okradać” jak za tuskolandii było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły