Piastowski odwiert geotermalny osiągnął docelową głębokość

Piastów

Na wiosnę w Piastowie rozpoczęły się prace nad odwiertem, dzięki któremu miasto ma pozyskać dostęp do wód geotermalnych. Urząd Miasta poinformował, że osiągnięto już docelową głębokość i teraz będą przeprowadzane badania.

O odwiertach geotermalnych pisaliśmy wielokrotnie. We wrześniu wiertło znajdowało się na głębokości 1893 metrów. 28 listopada piastowski magistrat poinformował, że osiągnięto już docelową głębokość – 2035 metrów. To o 95 metrów więcej niż zakładano na początku – to przez grubość warstw skalnych przez, które musiała się przebić wiertnia by dostać się do pożądanych warstw wodonośnych.

– Na początku prac wiertniczych zakładano, iż szacowana temperatura wód geotermalnych pod naszym miastem będzie wynosiła około 43C, jednak wraz ze zwiększeniem głębokości odwiertu zwiększyła się również temperatura wody co jest kolejnym dowodem na to, że inwestycja jest celowa. By potwierdzić temperaturę i wydajność źródła należy jeszcze wykonać pomiar w trakcie pompowania wody – informują urzędnicy.

Co dzieje się teraz na placu wiertniczym? Trwa żwirowanie i obsypywanie kolumny filtrowej. Do tego w planach jest ponowne pompowanie oczyszczające. Badania hydrogeologiczne będą przeprowadzane na wydobytych rdzeniach wiertniczych skał z warstwy wodonośnej.

Bieżące prace zostały przeprowadzone przy 100-procentowym dofinansowaniu. Miasto Piastów przygotowuje się do złożenia kolejnego wniosku o dotacje na przeprowadzenie kolejnych prac – wykonanie odwiertu zwrotnego i działań w zakresie ciepłownictwa.

Co ciekawe, Piastów ma w dalszych planach wykorzystanie wód geotermalnych do celów balneologicznych (zastosowanie wód podziemnych w lecznictwie) oraz rekreacyjnych.

– Geotermia to niewątpliwie najlepsze odnawialne źródło energii. Jest stabilne i przewidywalne, należy podkreślić, że jest stosunkowo tanie, jeśli chodzi o dalszą perspektywę funkcjonowania w mieście – dodają urzędnicy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 18

18 odpowiedzi na “Piastowski odwiert geotermalny osiągnął docelową głębokość”

 1. eh,.. pisze:

  „28 listopada piastowski magistrat poinformował że osiągnięto docelową głębokość odwiertu”, czy magistratowi musimy pożyczyć termometr żeby zmierzyć temperaturę? Czy burmistrz czeka z informacją do końca kadencji?

 2. hmm,.. pisze:

  Ile stopni ma woda z odwiertu, przecież oprócz hałasu emitowanego przez super ciche wiertła, to temperatura wody jest najważniejsza w całym tym poronionym pomyśle.

 3. Grzegorz pisze:

  To teraz proszę sprawdzić ile razy burmistrz mijał się z prawdą mówiąc o rychłym zakończeniu odwiertu. Kto zapłaci za przedłużający się odwiert. Czy firma która została wybrana to znajomi burmistrza? NIK ma obecnie dużo pracy, ale co ma wisieć nie utonie. Jaki sens robić odwiert, jak wiadomo że temperatura wód nie nadaje się do ogrzewania mieszkań bez dodatkowej infrastruktury podgrzewającej wody termalne.

 4. Katolik pisze:

  A więc O. Rydzyk miał rację

  • hmm,.. pisze:

   W czym miał rację? Wydawanie państwowych pieniędzy na agitację jest prawnie zabronione, uzyskane w ten sposób ruchomości, nieruchomości lub pieniądze powinny zostać odebrane, zostały zdobyte w wyniku przestępstwa urzędniczego.

 5. matteo pisze:

  Może jednak UM w Piastowie zszedl na ziemię i zajął się stanem nawierzchni ulic w zachodniej części miasta np ul.Moniuszki, Paderewskiego oraz Barcewicza. Tam od Gierka ręką nikt nie ruszył.

  • łysydenat pisze:

   Wstyd że musimy żyć w mieście, które zajmuję się infrastruktura tylko w centrum i części wsch. Cała części zach. Przylegająca do Zbikowa to III ŚWIAT

   • eh,.. pisze:

    Burmistrz tamtędy nie chodzi,.. na spacer wybiera Harcerską, Orzeszkowej i poboczne ulice,..

 6. Mars pisze:

  Niemożliwe 43 stopnie i zadowoleni a ile to było w Toruniu panowie z Gazety Wyborczej
  No już czekam na artykuł o glupich samorzadowcach i o skoku na kasę panstwowa pazernego burmistrza.

  • hmm,.. pisze:

   W Toruniu 64 stopnie,.. i to było ciut za mało, tylko dodatkowe tacowe pozwoliło na rozwój,.. hmm,.. panie z gazety niepolskiej, widzisz różnicę? Podobne liczenie jak jeden do 27 lub ostatnie wygrane wybory przez piss.

 7. Witek pisze:

  43 stopnie czy 45 to stanowczo za mało, żeby ludzie przychodzili. Nie warto zaczynać, szkoda pieniędzy.

 8. Mh pisze:

  No to trochę im zeszło się z tym wierceniami. 142 m w dwa miesiące, toż to „zawrotną” prędkość 😜

 9. dobrze pisze:

  i dobrze

 10. Jolaa pisze:

  TYLKO GEOTERMIA…

 11. Anonim pisze:

  Niestety robienia ludzi w balona ciąg dalszy, najpierw nasadzenia za miliony, a później brak kasy na utrzymanie czego efekt każdy normalny mieszkaniec widzi w okresie wegetacyjnym. Czekamy na paradę równości z tęczowymi flagami, bo jeszcze tylko tego nie było w Piastowie.

 12. Biomasa pisze:

  W Żyrardowie słynącym z geotermii, czynsze są znacznie wyższe w blokach ogrzewanych tą metodą.
  Brawo Piastów!

 13. Anonim pisze:

  jak nie trysneło , to już nie tryśnie ,tego dowiecie się dopiero po wyborach

 14. Dr. Hackenbush pisze:

  Termy geotermalne w Piastowie-to brzmi dumnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły