Miasto z Klimatem – inauguracja nowej edycji w Brwinowie

Brwinów / Inf. Prasowa

Brwinów gościł 19 kwietnia 2021 r. Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę, który wraz z Burmistrzem Gminy Brwinów, Prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska zainaugurował drugą edycję programu Miasto z Klimatem.

Inicjatywa Miasto z Klimatem zapoczątkowana została w 2020 roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony samorządów, jak i opinii publicznej. Celem tego programu jest upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych i skutecznych rozwiązań, które służą poprawie jakości życia mieszkańców oraz podniesieniu odporności miast na skutki zmian klimatu.

– Priorytetami Ministerstwa Klimatu i Środowiska w polityce miejskiej są m.in. poprawa jakości powietrza, transformacja energetyczna, walka z coraz powszechniejsza „betonozą”, a więc zazielenienie polskich miast, a także promowanie zrównoważonego planowania przestrzennego i rozwój ekologicznych środków transportu. Wszystkie te działania zostały zawarte w agendzie programu Miasto z Klimatem, którego drugą edycje mamy przyjemność dziś ogłosić. Dlatego też spotykamy się w Brwinowie – mieście, które może stanowić wizytówkę tego programu – powiedział minister Michał Kurtyka.

– Gmina Brwinów stara się zapewnić mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia. Oznacza to między innymi planowanie zrównoważonego rozwoju, dbanie o zieleń w przestrzeni publicznej oraz inwestycje ekologiczne. Ich przykładem są nasza miejska hala sportowa certyfikowana jako obiekt pasywny oraz rozrastająca się sieć ścieżek rowerowych. Cieszy mnie, że realizowane przez nas inwestycje są doceniane i wyróżniane za innowacyjność – powiedział burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Więcej o pierwszej edycji konkursu tutaj.

W tegorocznej edycji na podstawie zgłoszenia przekazanego przez miasto do Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeprowadzona zostanie analiza działań podejmowanych przez miasta, której celem będzie zmierzenie efektów we wdrażaniu polityki ekologicznej i klimatycznej. Badane będą: jakość powietrza, zieleń miejska, transport, transformacja energetyczna oraz retencja miejska. Laureaci zyskają jako nagrodę indywidualną usługę doradczą, która będzie realizowana przez konsorcjum koordynowane przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, a finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 8

8 odpowiedzi na “Miasto z Klimatem – inauguracja nowej edycji w Brwinowie”

 1. Ruch oporu pisze:

  Żałosna jest ta gmina 2 worki miesięcznie odpadów zielonych są odbierane.
  Niech sobie to w dup…… Wsadza.
  Zamówię kuriera i zawiezie pod gminę tę worki.

  Banda id….. I debi…..

 2. Kwaśniewski pisze:

  No co Wy ludzie. Panowie się spotkali, napili, whisky, omówili pierdół, ustalili gdzie wyprowadzić i jak kasę bokiem. Gówno zrobią dla środowiska, gówno zrobią dla Nas.

  W dupach się tym politykom poprzewracało ją już na nikogo nie liczę. Jak to mówił mój dziadek polityk jest aby kraść, a nie rozdawać.

 3. Jaja pisze:

  Ekologiczne są te puste autobusy widma

 4. Myślenie to podstawa pisze:

  Dużo też poprawiło się z odbiorem odpadów BIO bo raz w miesiącu zabierano dwa worki, a teraz samochód jeździ dwa razy w miesiącu i zabiera po jednym worku. Spalin przybyło, bo samochód jeździ dodatkowo, a worki z odpadami stoją cały miesiąc koło posesji i czekają na wyliczankę, który to worek, pierwszy czy drugi? Dla trenowania umysłu, może to i dobre, ale czy ekologiczne trzeba się zastanowić.

 5. Bioeko pisze:

  Bardzo miło, że miasto może cieszyć się z terenów zielonych bo tak szybko „odchodzą”.
  „Betonoza” jest kontynuowana prze włodarzy pośrednio prze system wywozu odpadów i przez brak inicjatyw pomagających w utrzymaniu i powstawaniu nowych terenów zielonych. Biodegradowalne odpady zielone powinny być odbierane bez ograniczeń, bo nawet ich wywóz do pszoku generuje niepotrzebnie CO2 i drenuje kieszenie ludzi dbających o nasze wspólne dobro jakim jest zieleń. Zabawy w piękny park to tylko taka pokazówka, a prawdziwym dobrem są ginące pod kostką trawniki powstające w celu wyeliminowania kłopotliwych odpadów. Brak refleksji przez kolejne lata. Potem będzie jak zwykle za późno.

 6. ot i cały mój komentarz pisze:

  Miasto-BRUDASOWO !!!(róbta tak dalej ostro główkujcie,twórzcie komisje przy każdym wójcie…i rożne jaja)

 7. Brwinowianin pisze:

  to już rozumiem, dlaczego w tym roku w Brwinowie pierwszy raz od 10 lat umyto wszystkie ulice JUŻ W MARCU ! Zawsze miało to miejsce w połowie lata, czasami w ogóle.
  A już myślałem, że to będzie stała prawidłowość jednak podejrzewam, że na 88% za rok wszystko wróci do „NORMY”

 8. Rölnik pisze:

  A powietrze gorszej jakości niż w Warszawie, siedmiokrotnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły