Linia 716 nie wróci na starą trasę

Piastów

W połowie lipca warszawski Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził zmianę trasy linii 716. Ta nie spodobała się mieszkańcom Piastowa. Niestety ZTM planuje wprowadzać korekt nowej trasy.

Przypomnijmy. W stolicy uruchomione nowe przystanki metra m.in. na Bemowie. Aby ułatwić dojazd do stacji mieszkańcom m.in. Woli i Bemowa warszawski Zarząd Transportu Miejskiego przeprowadził transportową rewolucję. Aż 21 linii autobusowych zmieniło swoją trasę. W tym również popularna linia 716 kursująca z Piastowa do pętli przy Cmentarzu Wolskim.

Choć na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło, bo 716 zaczyna i kończy kurs na tych samych skrajnych przystankach. To prawdziwa rewolucja została wprowadzona w środku trasy. Piastowska „siedemsetka” od połowy lipca nie jeździ już ulicą Traktorzystów w Ursusie i Dźwigową we Włochach. Zamiast tego kluczy po Ursusie, by ul. Gierdziejewskiego dotrzeć do Połczyńskiej i dotrzeć do pętli przy Cmentarzu Wolskim.

Choć od wprowadzenia zmian na trasie minęło już półtora miesiąca, to nie milkną głosy, że zmiana trasy jest krzywdząca dla podróżnych z Piastowa. Okazuje się jednak, że ZTM na te głosy pozostaje głuchy.

Jak zaznacza ZTM wszystkie zmiany zostały skonsultowane z mieszkańcami na specjalnych spotkaniach. Chętni mogli swoje uwagi przesłać na skrzynkę mailową. Pierwsze zmiany wprowadzono 2 lipca. Wtedy cześć linii autobusowych ruszyła na nowe trasy.

Od 16 lipca wprowadzano zmiany dla kolejnych linii, w tym rozpoczynającej trasę w Piastowie linii 716. Jak teraz kursuje popularna dla mieszkańców linia? 716 przejęła obsługę ulic Gierdziejewskiego i Połczyńskiej (części trasy linii 197). Autobusy 716 będą przejeżdżały przy przystanku kolejowym Warszaw Ursus-Niedźwiadek.

Mieszkańcy Piastowa zgłaszając pomysły na zmianę trasy wnioskowali właśnie o to, by 716 zatrzymywała się przy stacji PKP Warszawa Ursus Niedźwiadek. Nie spodziewali się jednak, że autobus po przekroczeniu granic stolicy zmieni całkowicie swoją trasę. Tak dużą rewolucja są do dziś mocno zaskoczeni.

Po wprowadzenia zmian szybko pojawiły się liczne głosy niezadowolenia wśród mieszkańców. „Pozbawiono nas jedynego ,dobrego autobusu w tym kierunku. Wprawdzie dojedziemy do pętli na Woli ,ale pomijając wiele przystanków. Nie dojedziemy do Stacji PKP Ursus, Włochy, Faktory, Gawra. Za to pędzimy ulicami np. Połczyńską, Posag 7 Panien, Gierdziejewskiego. Nikt tu nie wsiada ,ani nie wysiada. Proszę nie mówić o stacji metra. To nie jest dla nas udogodnienie. Tylko dla mieszkańców Warszawy. Kto nie zadbał o interes mieszkańców Piastowa? Kto tak lekceważy nas?”. „Nowa trasa 716 to jest tragedia, nie ma jak z okolic Gawry dojechać do pętli Cmentarz Wolski i odwrotnie. Polak Polakowi zawsze utrudni życie , może ktoś z MZA ulituje się i przywróci starą pożyteczną trasę.”. „Na zmianę trasy to głosowali chyba ci co jeżdżą samochodami”. To tylko niektóre opinie mieszkańców niezadowolonych z wprowadzonych zmian.

Również piastowcy włodarze zaznaczają, że do dyrekcji ZTM trafiło pismo w prawie projektu zmian linii z wnioskiem o pozostawienie linii 716 w dotychczasowym przebiegu.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy ZTM po sześciu tygodniach od wprowadzenia zmian planuje w jakikolwiek sposób skorygować przebieg trasy linii 716. O co zapytaliśmy? Po pierwsze chcieliśmy się dowiedzieć czy po wprowadzeniu zmiany trasy do ZTM dotarły zgłoszenia mieszkańców lub władz Piastowa o wprowadzenie korekt. Po drugie zapytaliśmy czy sam ZTM widzi konieczność zmiany przebiegu trasy 716 na podstawie własnych obserwacji. Ostatnie pytanie dotyczyło możliwości korekty trasy 716 w taki sposób, by kursowała ul. Traktorzystów i dalej al. 4 czerwca 1989 r. do ul. Połczyńskiej?

Odpowiedź jaką otrzymaliśmy od ZTM była bardzo lakoniczna i praktycznie nie odnosiła się do zadanych przez nas pytań. Za to jasno i klarownie wskazuje na to, że ZTM żadnych zmian na linii nie planuje. – Trasa autobusu 716 została zmieniona w ramach korekty tras komunikacji naziemnej po otwarciu nowych stacji metra na Woli i Bemowie. Na odcinku ursuskim zastąpiła linię 197, która zmieniła trasę. Nie planujemy zmiany obecnej trasy 716. Dojazd do ulicy Traktorzystów jest możliwy z przesiadką do autobusu 194 lub pociągiem – bezpośrednio z Piastowa – poinformował nas Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM.

Wszystko wskazuje więc na to, że autobusy linii 716, ku niezadowoleniu mieszkańców, na stałe pozostaną na nowej trasie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Linia 716 nie wróci na starą trasę”

 1. Mariusz C. pisze:

  Dlaczego samorząd Piastów nie stworzy nowej linii która pojedzie świeżo budowanym połączeniem ul. Warszawskiej i Aleji Jerozolimskich? po co mamy płacić za 716?

 2. ToTylkoJa pisze:

  W Warszawie zmieniono rozkłady jazdy i przywrócono część zdjętych linii. Miasto Piastów z tego co pamiętam dopłaca do Linii 716, jak płaci to powinien negocjować umowę, może o czymś nie wiemy, może Burmistrz zgodził się na zmiany nie informując mieszkańców,,,

 3. Gosc pisze:

  Do Anonimowego glosu
  Czego nie rozumiesz? Ursus ma 2 stacje SKM. Ile ma linii autobusow w kierunku Warszawy? Nie znasz najwyrazniej Piastowa,nie wiesz ,ze sa miejsca odlegle polozone od Stacji. Dlatego prosze darowac sobie takie dobre sugestie.

 4. Gosc pisze:

  Jestesmy mocno rozczarowani. Zmiana absolutnie nie jest udogodnieniem dla nas Mieszkancow Piastowa. Jest to jedyny autobus laczacy Piastow z Ursusem,Wlochami. I prosze nie mowic ,ze jest SKM – ka. Kolejka jest swietna ,ale nie dla wszystkich. Proszee zobaczyc ile autobusow ma Ursus w kierunku Warszaw. Przeciez maja ,az 2 przystanki SK M .Mowimy ,o komunikacji miejskiej autobusowej ,ktora nie powinna byc dla wybranych. Mysle ,ze MZK pomysli ,ze wprowadzone zmiany sa absolutnie nieprzemyslane i zle.Liczymy na zmiane i powrot 716 na swoja trase.

 5. Anonim pisze:

  Nie rozumiem po co 716 jedzie z okolic PKP Piastów do PKP Ursus Niedźwiadek przecież między tymi dwiema stacjami kursują średnio co 15 minut pociągi.

 6. Jola pisze:

  Nowy rok szkolny a ja nie mam jak dojechać do liceum na Włochach. Do Piastowa się nie dostałam bo tu tylko spoza miasta się dostali. Co to za LO, że mieszkańcy Piastowa nie mogą się dostać!

 7. turirek pisze:

  Beznadzieja, teraz nie ma jak dostać się ani do Galerii Gawra ani do CH Faktory, za to bus krąży po dawnych zakładach mechanicznych gdzie kompletnie nic nie ma. I po co komu taka trasa ?

 8. Babcia pisze:

  I znów urzędnik wie najlepiej.
  Błagamy pana burmistrza aby spowodował powrót starej trasy dla 716.

 9. manieeeek pisze:

  ta nowa trasa to dno i wodorosty, autobusem jedzie garstka ludzi bo ten autobus teraz nikomu nie jest potrzebny, i skoro władze miasta Piastowa piszą że nie chcą autobusu na takiej trasie to coś tu jest nie tak. Może po prostu zlikwidować ten autobus i będzie kasa w urzędzie miasta, teraz jest totalnie zbędny i wozi powietrze, po czym ztm stwierdzi że z powodu małej frekwencji linie najlepiej usunąć.

 10. Ja pisze:

  Nie rozumiem, po co wrzucać tyle nic nie znaczącego bełkotu zamiast umieścić mapkę z zaznaczoną trasą i przystankami.

 11. Tja. pisze:

  A potem zdziwienie, że jeżdżą takie muchowozy, bo ludzie wolą samochód. Nawet największe padło za tysiaka, które podwiezie bez konieczności robienia 5 przesiadek.

 12. PiPoPi pisze:

  My nie mówimy siedemsetka tylko SZESNASTKA, SIEDEMNASTKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły