Wojska napoleońskie pojawią się w Falentach

Falenty

Manewry wojsk napoleońskich, pokazy kosynierów z okresu insurekcji kościuszkowskiej czy wycieczka tramwajem konnym – to tylko niektóre z atrakcji Pikniku z historią w Falentach. Impreza odbędzie się 22 kwietnia na terenie Parku Pałacowego Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego.

Historia pozwala nam odkrywać nasze korzenie i spojrzeć na drogę, którą pokonała ludzkość. Wielokrotnie jest to niezwykle ciekawa, a zarazem inspirująca podróż. Chcemy poznawać dzieje naszych rodzin, miejscowości czy krajów, które odwiedzamy. Niezwykle istotne jest kultywowanie pamięci o przeszłości.

Ponad 200 lat temu, 19 kwietnia 1809, pod Raszynem wojska polskie i saskie zmierzyły się z armią austriacką. W efekcie starcie zakończyło się podpisaniem porozumienia przez strony. Warto wspomnieć o pierwszej bitwie pod Raszynem, która miała miejsce 10 lipca 1794 roku. Każdy będzie mógł przybliżyć sobie tamte wydarzenia podczas pikniku historycznego, który odbędzie się 22 kwietnia w Falentach.

Organizatorzy zaplanowali trzy strefy: rodzinną, wojskową i relaksu. Wśród atrakcji m.in. wycieczka tramwajem konnym po historycznych miejscach Raszyna czy zwiedzanie wojskowego obozowiska. – W tym roku poza wojskami napoleońskimi gościć będziemy Kosynierów, ponieważ rok 2017 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. A niewiele osób wie, że  w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej sam Naczelnik Kościuszko przez dwa dni właśnie w Raszynie odpierał atak na Warszawę . Jak zwykle przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci, miłośników militariów oraz całych rodzin zainteresowanych ciekawym spędzeniem czasu. Dla wszystkich gości organizatorzy przygotowali wojskową grochówkę – podaje Dorota Betko, prezes Stowarzyszenia Projekt Raszyn 1809, które odpowiada za organizację pikniku.

Oficjalne rozpoczęcie imprezy zaplanowano 22 kwietnia o 13.00, jednak z atrakcji w strefie rodzinnej będzie można korzystać już od 12.00.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.