Tramwaj konny i podróż w czasie

Falenty

Niektórzy przecierali oczy ze zdziwienia na widok wojsk napoleońskich. W ciekawą podróż zabrał wszystkich... tramwaj konny. A to wszystko podczas Pikniku Historycznego w Falentach, który dostarczył mnóstwo atrakcji.

Sobota pod znakiem historii w Falentach. Na terenie Parku Pałacowego Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego zjawiły się wojska napoleońskie, kosynierzy z okresu insurekcji kościuszkowskiej oraz oddział „Strzelców” nawiązujący do tradycji z czasów Józefa Piłsudskiego. Piknik Historyczny przyciągnął rodziny z dziećmi, małych i dużych. Najmłodsi mogli poczuć się niczym prawdziwi wojownicy. Jedni łapali za miecz i tarczę, a inni biegali bawić się klockami mubabao. Nie mogło zabraknąć waty cukrowej i przepysznej grochówki. Uczestnicy pikniku mogli zajrzeć do kuźni wojskowej czy historycznej kantyny. –  Atrakcji jest tyle, że można spędzić tu pół dnia – mówili w trakcie trwania pikniku organizatorzy.

Wyjątkowa lekcja historii. Nie w szkolnej ławce, nie z nosem w książce, ale z bliska można było poznać dawne czasy. – Piknik ma na celu pokazanie historii na żywo, nie tylko z podręczników czy lekcji. Całe rodziny przyszły, żeby zobaczyć wojsko napoleońskie z 1809 roku. Z tą historią się utożsamiamy, bo wtedy miała miejsce Bitwa pod Raszynem. W tym roku, po raz pierwszy, pojawił się tramwaj konny. Mieszkańcy mogli przejechać się po historycznych miejscach Falent i Raszyna – wyjaśniał Emil Sawicki ze Stowarzyszenia Projekt Raszyn 1809, które przygotowało piknik. – Cieszymy się bardzo, że dzięki uprzejmości ITP w Falentach możemy na tym terenie organizować co roku ten piknik, już od 2009 roku – dodawał.

Piknik Historyczny w Falentach to wyjątkowe wydarzenie. Dzięki niemu mieszkańcy mogą poznać dzieje swojego terenu. – Mamy bardzo dużo miejsc historycznych związanych z bitwą pod Raszynem. Staramy się mieszkańców przekonywać, aby utożsamiali się z lokalną historią. Nie tylko z I czy II wojną światową, ale z tym, co działo się na tym terenie. Wielu mieszkańców nie wie, że są tu miejsca upamiętniające ważne wydarzenia. Piknik może być momentem przekazania w ciekawych sposób wiedzy na temat lokalnej historii – przedstawia Sawicki.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe