Salonik z piosenką francuską

Pruszków

To rzecz dla bardziej wyrobionych słuchaczy, ale nie tylko. W ramach Saloniku z Kulturą w sobotę (11 marca) w pruszkowskim Spółdzielczym Domu Kultury usłyszymy przeboje piosenki francuskiej. Wystąpi m.in. Joanna Rawik.

Wobec wszechobecnej, nadawanej przez stacje radiowe popowej „sieczki” ten koncert będzie ożywczym powiewem. Zresztą – sam, choć zwolennik mocnego rocka, mam do piosenki z kręgu kultury francuskiej emocjonalny stosunek. A to za sprawą Jacquesa Brela i jego piosenek „Les bonbos” i przede wszystkim „Amsterdam”, wykonywanej również później przez takiego formatu artystę jak nieodżałowany Dawid Bowie. To te utwory sprawiły, że zacząłem też słuchać Edith Piaf. Dodajmy tylko, że Brel, choć urodzony w Belgii, swoją artystyczną karierę związał z Francją.

Ale wrócmy do imprezy w SDK. Gwiazdą będzie Joanna Rawik, piosenkarka, aktorka, dziennikarka. To znana od wielu lat na polskiej estradzie postać. Jako piosenkarka zadebiutowała jeszcze w latach 50-tych we wrocławskim kabarecie Kaczka. Współpracowała z zespołami teatralnymi, jazzu tradycyjnego i popularną niegdyś grupą wokalno-instrumetalną „Dzikusy”. Wylansowała też przeboje „Romantycznośc” czy „Po co nam to było”. Piosenkarka ma za sobą wiele koncertów zagranicznych, nagranych płyt, audycji radiowych, występów telewizyjnych. We Francji, po koncertach w Paryżu i Lyonie, nazwano ją Juliette Greco znad Wisły. Co ciekawe, pseudonim Joanna Rawik przyjęła pod wpływem lektury „Łuku Triumfalnego” Ericha Marii Remarque’a.

Oprócz Joanny Rawik w Saloniku z Kulturą pojawią sie również: Ewa Tucholska-Jaszczak, śpiewająca aktorka, m.in. laureatka Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu; Antoni Muracki, pieśniarz, poeta, kompozytor; Krzysztof Jaszczak, kompozytor i dyrygent, zagra na fortepianie; Stanisław Waszak, wokalista, gra na gitarze, tłumaczy też piosenki francuskie.  

Start: 11 marca (sobota), godz. 19.00.
Miejsce: Spółdzielczy Dom Kultury przy ul. Hubala 5 w Pruszkowie. Wstęp wolny.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.