Michał Rusinek w Stawisku

Uncategorized

Wieloletni osobisty sekretarz Wisławy Szymborskiej odwiedzi Stawisko i opowie o swojej książce poświęconej polskiej noblistce.

Bliskim współpracownikiem Wisławy Szymborskiej Rusinek został chwilę po tym, jak poetkę nagrodzono literacką nagrodą Nobla w 1996 r. Towarzyszył jej aż do śmierci w 2012 r. Cztery lata później wydał „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, w której składa swoisty hołd patronce. Właśnie o tej książce opowie podczas wizyty w Stawisku.

– W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji. Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii – opisuje wydawca.

Spotkanie z Michałem Rusinkiem odbędzie się w sobotę, 24 lutego, o godz. 17.00 w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1). W programie także pokaz filmu i wspomnienia Małgorzaty i Piotra Lityńskich, krakowskich sąsiadów Szymborskiej.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11354

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
8918

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8409

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7281

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5745