ARTEfakty opanują miasto

Pruszków

Pruszkowski Festiwal Archeologiczny ARTEfakty to pierwsza tego typu impreza w Pruszkowie. – To wyjątkowe wydarzenie o bezprecedensowej formule – zaznaczają organizatorzy.

ARTEfakty są imprezą rangi międzynarodowej. Ideą festiwalu jest ukazanie nowego spojrzenia na starożytną spuściznę Mazowsza. A ta jest dość duża. Na Mazowszu działało bowiem drugie co do wielkości centrum metalurgiczne „barbarzyńskiej” Europy. Centrum miało kontakty nie tylko z okolicznymi plemionami, ale i z Imperium Rzymskim. W ciągu trzech festiwalowych dni dzięki ośmiu blokom i realizacji ponad 100 wydarzeń będzie można cofnąć się do czasów świetności Mazowsza sprzed wieków.

Pierwszy dzień festiwalu (9 września) dedykowany jest grupom zorganizowanym. Grupy przedszkolaków, uczniów, dorosłych i seniorów będą mogły zwiedzić obozowiska, obejrzeć pokazy walk gladiatorów oraz sprawności bojowej legionistów. Zajęcia będą prowadzone w Parku Potulickich (od strony studni oligoceńskiej).

W sobotę 10 września ARTEfakty już od godz. 10.00 opanują całe miasto. Nie zabraknie warsztatów dla dzieci, prelekcji, wykładów i ciekawych spotkań – większość z nich będzie odbywać się w centrum Pruszkowa, ale warto dokładnie zapoznać się z harmonogramem. Sobota festiwalowa upłynie również pod hasłem pikników w plenerze: na Malichach zaplanowano piknik rekonstrukcyjny, w Parku Kościuszki będzie tematyczne „Śniadanie w Parku”. W Parku Potulickich będzie można odwiedzić stanowiska rekonstruktorów i piecowisko. 

Niedzielne spotkania z ARTEfaktami ruszą o godz. 12.00. I tego dnia nie zabraknie interesujących spotkań i ciekawych wykładów. Warto obejrzeć inscenizację rzymskich zaślubin, wybrać się na spacer „Sto lat Pruszkowa w pigułce” czy zobaczyć „Pompę Gladiatorów” lub rozbicie pieca. Nie zabraknie też filmowego pokazu.

Szczegółowy program imprezy jest dostępny tu. Patronem medialnym festiwalu są portal WPR24.pl oraz Gazeta WPR.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.