78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jakie obchody zaplanowano w regionie?

Region

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Co roku godzina „W” wybrzmiewa syrenami. Jak będą przebiegać obchody w regionie?

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego. Po 63 dniach zaciekłych walk ostatecznie upadło. W jego wyniku zginęło od 16 do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona.

Co roku 1 sierpnia wspominane są 63 dni chwały. Na terenie całego województwa mazowieckiego o godz. 17.00 wybrzmią syreny alarmowe. W miastach zaplanowane są rozmaite obchody. Co przygotowały samorządy w regionie na ten dzień?

Pruszków

Obchody rozpoczną się tradycyjnie o godz. 17.00 minutą ciszy pod tablicą poświęconą pamięci pracowników Elektrowni Okręgu Warszawskiego przy ul. Waryńskiego 1. Zaplanowano okolicznościowe przemówienia i uroczyste złożenie kwiatów przez władze miasta i przedstawicieli instytucji. Od godz. 18.00 na scenie przy Pałacyku Sokoła odbędzie się koncert „Pruszków śpiewa (nie)zakazane piosenki” z Kapelą Warszawską. O godz. 19.00 zaplanowano koncert zespołu „Projekt 44”.

Raszyn

Obchody skupią się na Placu Powstańców Warszawy 1944 r. i tu obchody rozpoczną się o godz. 17.00 godziną „W”. O 18.00 w kościele św. Szczepana w Raszynie odbędzie się uroczysta msza św. O godz. 20.00 będzie koncert „Raszyniacy śpiewają pieśni powstańcze”.

Piastów

Miasto będzie obchodzić 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. 31 lipca o godz. 18.00 w kościele Chrystusa Króla Wszechświata przy ul. Ogińskiego odbędzie się msza św. w intencji Powstańców i mieszkańców walczącej Warszawy. 1 sierpnia na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 odbędą się główne piastowskie obchody. O 16.55 zostaną wprowadzone poczty sztandarowe, o godz. 17.00 – godzina „W”. O godz. 17.05 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego. Od 17.20 zespół wokalno-aktorski „Sonanto” z instrumentalistami wykona muzyczną opowieść o Powstaniu Warszawskim.

Michałowice

O godz. 17.00 rusza rowerowy „Rajd po Kamienistej Drodze” – przejazd rowerami z Pęcic na Plac Piłsudskiego w Warszawie na koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Grodzisk Mazowiecki

Obchody rozpoczną się już w niedzielę, 31 lipca, o godz. 13.00, grą historyczną „Powstanie ’44”. Rejestracja w Mediatece. 1 sierpnia obchody rozpoczną się o godz. 17.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Anny. O 18.00 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Straceń na Placu Wolności. O godz. 19.00 rozpocznie się koncert piosenek powstańczych, partyzanckich i wojennych „Gdzie ta harmoszka” w wykonaniu Ferajny Jastrzębskiego w Parku Skarbków.

Podkowa Leśna

O godz. 17.00, Cmentarz Miejski. Władze miasta oddadzą hołd poległym bohaterom, składając kwiaty i zapalając światło pamięci za waleczność oraz odwagę wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego.

Milanówek

Obchody rozpoczną się także o godz. 17.00 na Cmentarzu Parafialnym w Milanówku. O godz. 18.00 odbędzie się msza św. w intencji uczestników Powstania w kościele św. Jadwigi Śląskiej. O 19.00 zaplanowano wystawę okolicznościową na Placu Stefana Starzyńskiego.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jakie obchody zaplanowano w regionie?”

  1. robert brzęczyszczykiewicz pisze:

    -Dlaczego wyją syreny a ludzie i samochody stoją? -Nie wiem, może … odpowiedział zapytany młody człowiek w centrum Warszawy. To było tym bardziej zastanawiające że młodzieniec był przyodziany w bluzę patriotyczną, z kotwicą dumnie na piersi i orłem na plecach. To było parę lat temu. Może teraz już coś takiego nie ma prawa się wydarzyć. Może krużganek oświaty dotarł do bloków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły