Kolejny dworzec przejdzie modernizację. Tym razem w Błoniu.

PKP S.A. przekazały właśnie plac budowy wykonawcy. Pod młotki budowlańców trafił dworzec kolejowy w Błoniu. Po odnowieniu będzie to przestrzeń przyjazna podróżnym.

Dworzec w Błoniu został wybudowany 70 lat temu. Kompleksowy remont dworca to część Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Jak podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Dworce w województwie mazowieckim zmieniają się na naszych oczach, stając się komfortowymi i nowoczesnymi budynkami obsługującymi ruch pasażerski. Dwa tygodnie temu oddaliśmy piękny dworzec w Kornelinie koło Sochaczewa. Teraz przyszedł czas na przebudowę dworca Błonie. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji mieszkańcy i podróżni zyskają kolejny komfortowy i przyjazny środowisku obiekt.

Jak zmieni się dworzec? Renowacji zostanie poddana elewacja z geometrycznym detalem i ozdobnymi kratownicami. Budynek będzie w kolorze beżowym, z piaskowcem w dolnej części. Piaskowiec znajdzie się także na ozdobnych kolumnach od strony peronów. Z zewnątrz dworzec zyska efektowne oświetlenie, nowe zegary (na fasadzie i od strony peronów), a także podświetlane napisy przestrzenne „Dworzec kolejowy” i „Błonie”.

Wnętrze będzie nawiązywać do obecnej stylistyki. Pozostawione będą elementy z lastryko: posadzka, okładziny, blaty, Kolorystyka będzie nawiązywać do obecnych trendów – wykorzystane będą biele i szarości. Pozostałe części dworca będą unowocześnione. Pojawi się nowe wyposażenie – oświetlenie, ławki, kosze, zegar, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów. W budynku znajdzie się pomieszczenie kasy biletowej, toalety i kilkulokalowy pasaż handlowy. Ponadto w skrzydle zachodnim bez zmian funkcjonować będzie lecznica weterynaryjna.

Budynek będzie także przystosowany do osób o ograniczonej sprawności ruchowej (zlikwidowane bariery architektoniczne, ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, toalety przystosowane do osób z niepełnosprawnościami). Będzie też przyjazny środowisku (energooszczędne oświetlenie, panele fotowoltaiczne na dachu, system inteligentnego sterowania budynkiem).

Modernizację przejdzie także otoczenie dworca. Przed wejście przesunięte zostaną: przystanek autobusowy, miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, strefa kiss&ride, postój taksówek. Pojawi się też nowo projektowana wyspa z wiatą dla rowerów i pozostałe miejsca dla aut. Zamontowane będą też nowe ławki, czy kosze.

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury podkreślił – Rozpoczęcie przebudowy dworca w Błoniu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu warszawskiego zachodniego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się wizytówką miasta, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie pod województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców.

Przebudowa wyniesie 14,8 mln zł. Planowane zakończenie modernizacji zaplanowano na koniec 2023 roku.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.