Dodatkowa karetka dla regionu

Region

Od 1 października ratownicy z pruszkowskiej bazy pogotowia ratunkowego mają do dyspozycji dodatkową karetkę. – To dla nas duża pomoc – mówi nam Wojciech Diadia, kierownik pruszkowskiej bazy Falck Medycyna.

Na łamach „Gazety WPR” i portalu WPR24.pl wielokrotnie alarmowaliśmy, że czas dojazdu służb ratunkowych do pacjentów z terenu Piastowa jest zbyt długi. O dodatkowy zespół apelowali również sami ratownicy. Kłopot w tym, że ilość zespołów ratunkowych i karetek, to nie „widzi mi się” samych ratowników. To ile karetek przypada na dany region wynika z zapisów Planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

System został zaktualizowany i znalazło się „miejsce” na dodatkową karetkę dla Pruszkowa i okolic. Od 1 października w pruszkowskiej bazie stacjonuje jeszcze jeden 12-godzinny zespół ratowniczy. Dodatkowa karetka dyżuruje w godz. 8.00 – 20.00.

Niewiele osób wie, że na Pruszków i Piastów przypadały do tej pory tylko dwie karetki. Jedna to zespół „P” złożony z ratowników, druga to „S”, mająca w swym składzie lekarza. Pozostałe stacjonują w okolicznych miejscowościach, w tym m.in. w Otrębusach czy Raszynie i mogą służyć wsparciem tylko wtedy, gdy nie mają pilnych wezwań na własnym terenie. – Długo walczyliśmy o dodatkową karetkę dla tego regionu. Gdy Falck przejmował ratownictwo medyczne w Pruszkowie przy aneksowaniu umowy zabrano nam ten zespół. Teraz został przywrócony z czego bardzo się cieszymy, bo chodzi tu o bezpieczeństwo mieszkańców – zaznacza Wojciech Diadia, kierownik pruszkowskiego pogotowia.

Wielu mieszkańców nie ma świadomości o tym jak funkcjonuje pogotowie ratunkowe. Pojawiły się głosy, że Falck uniemożliwia włączenie do systemu ratownictwa karetek należących do przychodni Piastun w Piastowie. Natomiast to czy dane karetki obsługują teren zależy od wielu czynników. – Po pierwsze, aby pełnić usługi ratownicze należy wygrać konkurs organizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodatkowo trzeba mieć również karetki ratownicze – zaznacza Wojciech Diadia. – Po drugie karetki z Piastowa to tzw. przewozówki, które świadczą usługi transportowe dla pacjentów. Nie mogą być karetkami ratowniczymi, ponieważ zespół jest w nich mniejszy i nie mają odpowiedniego wyposażenia – dodaje.

Kierownik pruszkowskiej bazy Falck Medycyna przypomina natomiast, że pacjentom należy się transport sanitarny i powinna zapewnić go przychodnia. – Gdy lekarz rodzinny wypisuje skierowanie do szpitala po wizycie u chorego w domu, a jego stan jest taki, że nie można go przewieźć zwykłym samochodem, to przychodnia powinna zapewnić transport sanitarny właśnie taką karetką jak te z Piastowa. Wiele osób o tym nie wie i wzywa pogotowie ratunkowe. A my się tym nie zajmujemy – mówi Wojciech Diadia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy