Zmierzyli się z ortograficznym wyzwaniem

Pruszków

Czterdziestu śmiałków podjęło wyzwanie w tegorocznej, II już edycji dyktanda dla dorosłych w Pruszkowie. A jego bohaterami byli... Eufemia Żeberko oraz supermęski urwipołeć Borzygniew.

Już po raz drugi mieszkańcy Pruszkowa mogli zmierzyć się w tej zabawie. 12 października w Domu Spółdzielczym przy ul. Hubala musieli poprawnie napisać niełatwy, ale zabawny tekst dyktanda:

 

Był mżysty późnojesienny poranek, gdy zza przydworcowej pruszkowskiej piekarni wychynęła Eufemia Żeberko. Odziana w żółtawoczerwony niby-żupanik podążała żwawo przed siebie. Zamierzała rozmówić się z tym hulaką i bawidamkiem Borzygniewem. Inny napisałby alboby zadzwonił, ale ten donżuan tylko z rzadka i od niechcenia wysyłał pseudofilozoficzną wiadomość sprzyjającą coraz większemu miszmaszowi w dziewczęcym serduchu.

Byłożby w główce Eufemii takie fiu-bździu?

Ta cud-dziewczyna zamierzała zmierzyć się z wyzwaniem rzuconym przez niedoszłego chiromantę i wróżbitę, który orzekł niegdyś, że nie grozi jej rychłe zamążpójście. Minęła hrabiowskie włości i skierowała się w okolice Książnicy Pruszkowskiej, gdyż tam właśnie urzędował supermęski urwipołeć Borzygniew.

Z trudem opanowała drżenie i po raz n-ty pociągnęła chwościk przymocowany przy drzwiach. Po chwili stanęła oko w oko z ukochanym. Przecież po to zawczasu sprzedała dwa Kossaki i udała się w podróż do Pruszkowa. Najdroższy mężczyzna spojrzał na nią spode łba. Świeżo malowany przedpokój kusił półmrokiem, a luby odchrząknął znacząco. Peerelowski wystrój nie zniechęcał Eufemii, mimo że lśniące kryształy, meblościanka w kolorze oberżyny i szkarłatny szezlong niejedną mogłyby obrzydzić. Dziewczątko spojrzało pół kpiąco, pół poważnie, uznawszy to wszystko za mistrzowski kamuflaż.

Wszakże pruszkowianie są bezsprzecznie obdarzeni ponadprzeciętnym gustem, niezależnie od tego, czy pochodzą z nieodległych suburbiów, czy też ze śródmieścia.

Nikomu spośród czterdziestu uczestników nie udało się napisać dyktanda bezbłędnie. Pierwsze miejsce zajęła osoba, która zrobiła trzy błędy ortograficzne i cztery interpunkcyjne.

A Wy? Dalibyście sobie radę z Eufemią i Borzygniewem?

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.