Zgnilec atakuje pszczoły. Czy jest groźny dla ludzi?

Region

Od kilku tygodni w niektórych miejscowościach naszego regionu można natknąć się na żółte tabliczki ostrzegawcze z napisem „Uwaga, zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”. Co to właściwie oznacza?

Zgnilec amerykański to agresywna choroba wywoływana przez bakterie. Atakuje ona pszczoły, a dokładnie ich czerw. Zasklepione larwy umierają w ciągu kilku dni od zarażenia. Bakterie przenoszone są przez pszczoły karmicielki na zdrowe larwy. Bytują też na elementach ula, narzędziach używanych w pasiekach, a nawet na ubraniu pszczelarza. Są odporne i błyskawicznie namnażają się stanowiąc zagrożenie nie tylko dla danej pszczelej rodziny, ale także dla wszystkich znajdujących się w pobliżu.

Choroba wywołana przez te bakterie podlega z urzędu zwalczaniu przez służby weterynaryjne. Nie jest bezpośrednio groźna dla ludzi, ale wywołując spustoszenie w pasiekach powoduje kłopoty z zapylaniem roślin.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego obszar zapowietrzony ustanowiono na terenie powiatu pruszkowskiego w następujących miejscach: miasto Pruszków od strony północno-zachodniej do linii kolejowej nr 1 i w miejscowościach na terenie gminy Brwinów: Domaniew, Domaniewek, Moszna-Wieś, Moszna-Parcela, Koszajec, Koszajec-Wieś, Biskupice, Milęcin, Czubin, Czubinek, Kotowice, Nowe Kotowice, Parzniew oraz Brwinów od strony północno-zachodniej do linii kolejowej nr 1.

W obszarze zapowietrzonym wykonywane są przeglądy pasiek, obwiązuje m.in. zakaz przemieszczania pszczelich rodzin, produktów czy narzędzi używanych pracy w pasiece.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Zgnilec atakuje pszczoły. Czy jest groźny dla ludzi?”

  1. Kakkakakaka pisze:

    Pszczoły podczas goracych dni potrafia zbierac asfalt i pape z dachu, a nawet farby olejne do budowy ula. Radze sie zastanowic przed zakupem miodu pochodzacego z silnie zurbanizowanych wojewodztw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły