Wycinka drzew przy ul. Solidarności w Parzniewie

Brwinów

Starostwo powiatu pruszkowskiego zamierza rozbudować ul. Solidarności w Parzniewie. W projekcie znalazł się zapis o wycince 35 drzew. Walkę o ochronę przyrody rozpoczęli mieszkańcy. Czy drzewa trafią pod topór?

W tej sprawie zwrócił się do nas radny Brwinowa Michał Segit, który wraz z innymi mieszkańcami rozpoczął batalię o to, aby zatrzymać wycinkę drzew rosnących w pasie ul. Solidarności, między jezdnią a chodnikiem. – Na tę chwilę otrzymałem informacje, z których wynika, że sprawie w tym tygodniu przyjrzał się w trybie pilnym starosta Krzysztof Rymuza. Podobno odbyło się pilne spotkanie. Od zastępcy naczelnika inwestycji i drogownictwa Andrzeja Kutyńskiego ze starostwa pruszkowskiego otrzymałem dziś telefoniczną informację, że nastąpią zmiany w projekcie i dęby (stanowiące 31 z 35 zaprojektowanych do wycinki drzew) zostaną oszczędzone – pisze Michał. – Niemniej konieczne jest teraz pilne przekazanie społeczeństwu przez starostę odpowiednich dokumentów zaświadczających powyższe. Na takie obecnie czekamy – zaznacza.

Co zatrważające, gatunki drzew jakie miałyby zostać wycięte to m.in. dęby szypułkowe. W związku z tym, długo nie czekając, postanowiliśmy skontaktować się z pruszkowskim starostwem. Poprosiliśmy o odniesienie się do tego temu. Spotkanie, o którym wspominał radny Segit faktycznie się odbyło. I jak się okazuje, drzewa zostaną uratowane. Choć pod pewnym warunkiem.– 4 lutego odbyło się spotkanie w tej sprawie na wniosek Grzegorza Kamińskiego Członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego. Wzięli w nim udział: Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Grzegorz Kamiński oraz pracownicy Wydziału Inwestycji. W trakcie spotkania przeanalizowano projekt ul. Solidarności, który zakładał wycinkę 35 drzew. Warto podkreślić, że zarówno w przypadku projektu, jak i dokumentacji przetargowej wpisany jest obowiązek uzgadniania wycinki każdego drzewa. W trakcie narady ustalono, że drzewa nie zostaną usunięte, pod warunkiem braku kolizji ze ścieżką rowerową i skarpą rowu od strony jezdni – mówi Agnieszka Kuruliszwili, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.

Powodem wycinki drzew miała być kwestia poszerzenia przydrożnego rowu. – Od strony inżynierskiej wiadomo że kwestie odwodnienia drogi można rozwiązać na wiele sposobów. A także warto zwrócić uwagę, że nawet podczas urwania chmury w rejonie Parzniewa i zachodniego Pruszkowa pod koniec czerwca 2016 r. okoliczne rowy przy ul. Solidarności nie uległy przepełnieniu, zaś po tym zdarzeniu woda utrzymywała się w nich krótko – opisuje brwinowski radny.

Ale jak odpowiada starostwo, rów zostanie poszerzony tylko tam gdzie nie ma drzew. – Projekt, na podstawie którego realizowana będzie inwestycja przewidywał odwodnienie drogi do bezodpływowego rowu przydrożnego. Z uwagi na fakt, że jego lokalizacja koliduje ze szpalerem drzew, na etapie przygotowania przetargu ustalono, że rów zostanie wykonany jedynie tam, gdzie drzewa nie występują. Istniejący rów zostanie wypielęgnowany i lokalnie pogłębiony bez konieczności usuwania kolidujących drzew zakładając, że chłonność przylegającego do drogi gruntu pozwoli na skuteczne odprowadzenie wody opadowej. Należy liczyć się jednak z faktem, że w przypadku nawałnic może dochodzić do podtapiania drogi, a odprowadzenie wody będzie trwało dłużej – wyjaśnia Kuruliszwili.

Inwestycja związana z rozbudową ul. Solidarności w Parzniewie jest ostatnim etapem modernizacji ciągu komunikacyjnego od ul. Wojska Polskiego, poprzez Parzniew do Brwinowa. Budowa układu drogowego tunelu pod torami kolejowymi spowodowała konieczność przebudowania geometrii drogi powiatowej ul. Solidarności. Jak usłyszeliśmy w starostwie, w ramach inwestycji zostanie przebudowana i dostosowana do obciążenia ruchem kategorii KR3 jezdnia. Zostanie także przedłużony ciąg pieszy i rowerowy.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 11

11 odpowiedzi na “Wycinka drzew przy ul. Solidarności w Parzniewie”

 1. Kendzingjaba pisze:

  te dzikie drzewa miały okazję się wykazać podczas ostatniej wichury, o mały włos mi gałąź nie wleciała do środka !
  Cud!
  Akurat właśnie te przeznaczone do wycięcia.
  Co ciekawe ci wszyscy obrońcy krzaczego drzewostanu nie wiedzą, że drzewa trzeba utrzymywać, a tego w gminie Brwinów nie robi się w ogóle. Dopiero jak ktoś zginie na drodze bo go gałąź zabiła to jest afera…i że Bóg tak chciał ?

 2. As pisze:

  Wyciąć piękne drzewa bo trzeba ścieżkę, czy rów zrobić. .ynysywrukS

 3. ppp pisze:

  zz: tam jest ścieżka rowerowa.
  Asd: tak, nową nawierzchnie i wyznaczone pasy drogi, nie trzeba od razu robić tam autostrady.

 4. Asd pisze:

  Ci sami co protestowali bo mają brak dojazdu, chcieli nowa nawierzchnie. Teraz protestują że pod drogę niema miejsca i trzeba wyciąć drzewa.. To trochę tak zbudować obwodnielce ale nie przez moją wieś, lepiej przez sąsiada.. Ps mi też szkoda zabytków przyrody etc.

 5. Fukpoland pisze:

  I jeszcze czerstwą chińską bułą z biedrzy dokarmiajmy sraluchy gołębie , niech na tych zaśmieconych betonach zakwitnie ich gówno.

 6. zz pisze:

  „Drzewa nie zostaną usunięte, pod warunkiem braku kolizji ze ścieżką rowerową i skarpą rowu od strony jezdni”. Czyli zostaną wycięte. Pod ścieżkę rowerową.

 7. ppp pisze:

  Super będzie się chodziło albo jechało ścieżką rowerową w letnim słońcu bez drzew… Wszyscy trąbią o ekologii, śmieci mamy segregować na sto sposobów a jak przychodzi co do czego to problemy z podstawowymi rzeczami…

 8. Iw... pisze:

  Jeszcze jakies maski gazowe, na okoliczność przejazdu przy MZO, smród niemiłosierny……

 9. aaaaaaaaaaa pisze:

  Nic nie zostawia zieleni…wszedzie wytnijcie drzewa, i usuncie zielen i zabetonujcie cały pruszkow ..to bedzie elegancko…Bo widze ze drzewa wam przeszkadzaja ..

 10. Olus pisze:

  Wszystko wyciąć i zabetonować. Przyjemnego umierania na raka życzę.

 11. Wytnijcie wszystko pisze:

  Miłego wdychania świeżego powietrza ze śmieciarni naprzeciwko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły