W Parzniewie wybudowana zostanie nowa droga

Parzniew

Mieszkańcy osiedla w Parzniewie zyskają nową drogę dojazdową. Zostanie wybudowana ul. Wolności, która będzie poprowadzona począwszy od ul. Solidarności do ul. Młodości. W planach jest także przedłużenie tej drogi do ul. Przyszłości.

Dotychczas mieszkańcy stosunkowo nowych bloków w Parzniewie (gm. Brwinów) muszą korzystać z ul. Działkowej w Pruszkowie aby dojechać na teren swojego osiedla. Jednak ma się to zmienić. Brwinowski magistrat zamierza wybudować ul. Wolności. Najprościej tłumacząc zostanie ona poprowadzona z tyłu osiedla, od ul. Solidarności (czyli od strony torów PKP). Przetarg na budowę tego odcinka został ogłoszony, należy czekać na jego rozstrzygnięcie.

– Będzie to ulica równoległa do Działkowej. Budowa ul. Wolności to duża inwestycja, zwłaszcza, że pierwotnie planowaliśmy wybudowanie jej od ul. Solidarności aż do ul. Przyszłości. Jednak nie otrzymaliśmy dofinansowanie, o które wnioskowaliśmy. Dostalibyśmy dotację gdyby nie zmiany w budżecie państwa i nie to, że obcięto środki na drogi lokalne, gminne i powiatowe, z poziomu 1 mld 100 mln do 700 mln zł. Dlatego też zmodyfikowaliśmy to zamierzenie i zrealizujemy w tym roku najpilniejszy odcinek, czyli od Solidarności do Młodości – wyjaśnia burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński.

Plan przedłużenia ul. Wolności do ul. Przyszłości zostanie zrealizowany, zapowiada burmistrz. Jednak trudno w tej chwili dokładnie określić w jakim czasie. Projekt całości już jest, jednak potrzebne są fundusze. Jeśli inwestycja będzie realizowana ze środków własnych gminy Brwinów to zostanie ona podzielona na kolejne dwa etapy, czyli do skrzyżowania z ul. Opatrzności i dalej do ul. Przyszłości. Jednak niewykluczone, że w międzyczasie uda się pozyskać dofinansowanie wtedy cała droga pojawi się szybciej. Póki co kolejny etap (od Młodości do Opatrzności) planowany jest na przyszły rok. 

Nowa ulica to nie tylko jezdnia, bo oprócz niej pojawią się chodniki, oświetlenie, ścieżka rowerowa i co najważniejsze – miejsca postojowe. Jest więc szansa na to, że auta pozostawiane na dzikim parkingu od strony ul. Działkowej w Pruszkowie przeniosą się na nowe miejsca postojowe. – Miejsca parkingowe są bolączką tego regionu. Samochody stoją na pasie zieleni od strony ul. Działkowej, który jest własnością prywatną spółki Agroman. Spółka ta chce dość duże pieniądze za wykup działki pod poszerzenie ul. Działkowej i na razie ten temat jest odłożony – mówi Kosiński.

W przyszłości w Parzniewie ma powstać także kompleks szkolno-przedszkolny. Jednak to temat na oddzielny artykuł, który wkrótce podejmiemy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.