W hołdzie Powstańcom

Region

Zbliża się kolejna, 72. rocznica Powstania Warszawskiego. Jak co roku 1 sierpnia o godzinie „W” w naszym regionie zawyją syreny symbolicznie upamiętniając wydarzenia z 1944 roku. Nie zabraknie również uroczystości w hołdzie poległym Powstańcom.

Powstanie Warszawskie to było 63 dni bardzo trudnej walki Polaków przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. Poległo ok. 16 tys. żołnierzy Armii Krajowej, 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. wzięto do niewoli. W wyniku działań zbrojnych Niemców zginęło także ok. 200 tys. cywilnej ludności zamieszkującej Warszawę. To dla nich, tych poległych 1 sierpnia o godz. 17.00 piesi staną na baczność, zatrzymają się auta i zawyją syreny praktycznie w całej Polsce.

Pruszków
1 sierpnia o godzinie „W” odbędzie się uroczystość upamiętniająca wybuch Powstania Warszawskiego. Pod tablicą okolicznościową przy ul. Waryńskiego zostaną złożone kwiaty.

Dzień wcześniej, 31 lipca przy tej samej ulicy będzie miała miejsce inscenizacja walk o pruszkowską elektrownię – start o godz. 17.00. Również w niedzielę, 31 lipca Orkiestra Dęta Pruszkowianka pod batutą Adama Malcherka wykona koncert, podczas którego mieszkańcy usłyszą pieśni patriotyczne i wojskowe. Początek o godz. 20.00, zaraz po wieczornej mszy św. w kościele przy ul. Helenowskiej 3.

Muzeum Dulag 121 dla uczczenia pamięci o Powstańcach organizuje cykl spacerów historycznych zatytułowanych: „Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy”. Pierwszy taki spacer odbędzie się 7 sierpnia o godz. 12.00. – Podczas inauguracyjnego spaceru „Powstanie na Pradze” odwiedzimy najważniejsze miejsca pamięci na terenie warszawskiej Pragi oraz poznamy historie walk powstańczych oddziału AK dowodzonego przez płk. Antoniego Żurowskiego – napisano na stronie www.dulag121.pl.

Miejsce zbiórki to: Skwer im. płk. Antoniego Żurowskiego na warszawskiej Pradze Północ. Czas trwania wycieczki to ok. 3 godz. Kolejne spacery odbędą się 21 i 28 sierpnia oraz 18 września, każdy w innym miejscu inspirowany innymi wydarzeniami.

Grodzisk Mazowiecki
Na grodziszczan będzie czekać historyczna, rodzinna gra miejska inspirowana wspomnieniami Stanisława Rembeka, który we wrześniu 1939 r. brał udział w obronie Warszawy, a czas okupacji spędził właśnie w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Plantowej. Okres konspiracji spędził jako nauczyciel. Wszystko co miało wtedy miejsce spisał na kartkach, co pośmiertnie ukazano w „Dzienniku okupacyjnym”. Start o godz. 15.00, 30 lipca. Ponadto w poczekalni grodziskiego dworca znajdzie się wystawa dokumentująca dokonania ośrodka AK „Gąbka” – „Osa” (dostępna do 15 sierpnia).

Milanówek
Tradycyjnie w Milanówku obchody odbędą się na Cmentarzu Parafialnym o godz. 17.00. Oprócz oddania hołdu Powstańcom, o 18.00 rozpocznie się msza św. w kościele przy ul. Kościuszki 41.

2 sierpnia na terenie basenu miejskiego (ul. Sportowa 72b) wystartuje impreza okolicznościowa pt. „Zośkowiec” w Milanówku. W programie: rozmowa z Henrykiem Kończykowskim ps. „Halicz”, występ drużyny harcerskiej, teatru muzycznego i prezentacje grup historycznych.

Michałowice
7 sierpnia o godz. 10.00 rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w kościele w Pęcicach, zaś godzinę później zostanie odprawiona msza św. Następnie przy pomniku-mauzoleum zorganizowano uroczysty apel upamiętniający poległych Powstańców. Podczas uroczystości obecna będzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Początek o 12.30.

Piastów
W hołdzie bohaterom 1 sierpnia o godz. 17.00 zostaną złożone kwiaty przy pamiątkowym murze na terenie gimnazjum nr 2 (al. Tysiąclecia 3). Godzinę później odprawiona będzie msza św. w kościele przy ul. Ogińskiego 41, a o 19.00 piastowianie wspólnie zaśpiewają powstańcze piosenki.

Raszyn
W niedzielę, 31 lipca o godz. 20.00 będzie miał miejsce koncert „Piosenki walczącej Warszawy”, a 1 sierpnia oficjalne uroczystości. Miejsce obydwu wydarzeń to Plac Powstańców Warszawy 1944 w Raszynie.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.