Spór o rewitalizację zabytkowej alei Lipowej

Podkowa Leśna

W Podkowie Leśnej zawrzało. Kontrowersje wzbudza przebudowa zabytkowej Alei Lipowej. W mediach społecznościowych toczą się zagorzałe dyskusje, a grupa mieszkańców zorganizowała petycję, w której zbiera podpisy o zawieszenie prac. Głos w tej sprawie zabrał również burmistrz miasta.

Sprawa przebudowy alei wywołała niemałe poruszenie. Na Facebooku została utworzona strona, na której opublikowano link do ankiety, z wyjaśnieniem, oraz dwa nagrania wideo. Stronę znajdziecie tutaj: Wspólnie dla Lipowej. – Jesteśmy mieszkańcami, sąsiadami i miłośnikami alei Lipowej w Podkowie Leśnej. To jedyne takie miejsce w Polsce i unikat europejski: trzyrzędowa aleja drzew w centrum miasta, pomnik przyrody, zabytek – nasza duma i skarb! – czytamy na stronie.

Dalej napisano tak duża ingerencja całkowicie zniszczy jego krajobraz i osłabi kondycję drzew. Duża ingerencja jak napisano to rozwiązania zaproponowane przez urząd. – Mamy jednak przekonanie, że zaproponowany przez Miasto projekt przebudowy ciągu komunikacyjnego w formie dwóch wąskich i utwardzonych ścieżek, pieszej i rowerowej, poprowadzonych równolegle wzdłuż całej alei, na zawsze odbierze temu miejscu jego wyjątkowy, naturalistyczny charakter – informują inicjatorzy petycji.

Petycja dostępna jest tu.

Nie obyło się bez komentarza burmistrza. – W związku z tym, że temat jest omawiany w przestrzeni publicznej, także i ja zamieszczam w tej formie odpowiedź (poza wysłaną do wnioskodawcy). Należy mocno podkreślić, że pomimo bardzo aktywnych działań reklamowych, zgodnie z Regulaminem (znanym wnioskodawcy, bo się na niego powołał w piśmie) pod wnioskiem podpisało się 108 osób ( są to osoby zameldowane lub widniejące w spisie wyborców PL, które podały imię i nazwisko, adres oraz złożyły swój podpis). Pozostałe podpisy nie spełniały podstawowego wymogu, osoby podały adresy spoza Podkowy lub nie były do zidentyfikowania jako mieszkańcy Podkowy. Do urzędu także przyszło kilka osób, które chciały wycofać swój podpis, mówiąc, że zostały wprowadzone w błąd – ta prośba nie została uwzględniona, choć wskazuje na budzący wątpliwości co do intencji sposób zbierania podpisów – poinformował Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

I dodał: – Całą tę historię odbieram jako próbę zablokowania kolejnej inwestycji ( po stawie) przez tożsamą grupę osób, wprowadzenie szerokiej opinii publicznej w błąd i narażenia miasta na bardzo duże straty finansowe, nie wspomnę o stratach społecznych. Na żadnym etapie projektowania nie wystąpiono o informację publiczną.

Cały szczegółowy opis sytuacji, przedstawionej ze strony burmistrza, znajdziecie tutaj.

A Wy co uważacie na ten temat? Czekamy na Wasze komentarze!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Spór o rewitalizację zabytkowej alei Lipowej”

 1. mieszkanka pisze:

  Mi się wydaje, że to zdjęcie przedstawia kawałek al. Lipowej, na który wjeżdżąją i na którym parkują klienci nowej, wielkiej restauracji. Kolejna duża inwestycja w PL, po np. szkole KIK, bez dużego parkingu i zabezpieczenia infrastuktury. Małe centrum małego, zabytkowego miasteczka ma obsłużyć okoliczne zapotrzebowanie na duże imprezy. To chyba nieporozumienie? W Anglii w niektórych zabytkowych miejscowościach nie wolno nawet parkować na ulicy, tylko w wyznaczonych miejscach. Dlaczego Podkowa nie może pozostać miasteczkiem zabytkowym, uporządkowanym, owszem, ale w spsób nieinwazyjny, naturalistyczny? Po co nam wielkie inwestycje, które niszczą zabytkową przyrodę i jej ciszę? Asfalt i hałas są wszędzie, to nic oryginalnego ani ciekawego. W PL jest przyroda, cisza i spokój.

 2. Hela pisze:

  Pieniacze kręcą swoje lody, gdzieś mają zabytkowe drzewa, chcą się dorwać do koryta, a spokojni mieszkańcy cierpią.

 3. Niewolnica Izaura pisze:

  DOKŁADNIE TAK WYGLĄDA WIĘKSZOŚĆ POPOCZY DRÓG LOKALNYCH, czyli błoto i syf…
  TRZECI ŚWIAT – WPR

 4. Mariusz pisze:

  Jeszcze parę lat swojej unikalności i „niedorozwoju” i Podkowa Leśna będzie 100 lat nawet za Polską.

 5. bu pisze:

  bedzie tadiemec jak z Lidlem w Komorowie.. Garstka mawiedzonych. Konsultacje spoleczne nic mie daja zwyklemu mieszkancowi, jego glos jest pimijany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły